Letní tábor

v_divocine
Stalo se vám někdy, že jste bez rozloučení opustili muže po společně strávené noci v domnění, že už ho nikdy nepotkáte? A pak se ukázalo, že po jeho boku nevyhnutelně strávíte několik týdnů?

Do takové situace se dostanou hlavní hrdinové knihy V divočině, kterou napsala Hannah Grace. Autorka žije v Manchesteru ve Velké Británii, ráda chodí na procházky se svým manželem a dvěma psy a samozřejmě také ráda vymýšlí (především romantické) příběhy. České čtenářky mohou díky nakladatelství Ikar znát první díl série Maple Hills nazvaný Na ledě. Vypráví o jednadvacetileté studentce a krasobruslařce Anastásii Allenové, která by si ráda splnila svůj sen: chce v krasobruslení reprezentovat USA na olympiádě. Což samozřejmě vyžaduje mnoho dřiny, odříkání a tréninků. Situace se však zkomplikuje ve chvíli, kdy se krasobruslaři a hokejisté musí dělit o jedinou ledovou plochu (za normálních okolností trénují hokejisté na svém stadionu)… Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si naši recenzi.

Hannah Grace si svým vyprávěním získala srdce mnoha (nejen českých) čtenářů. V mé recenzi se však dozvíte, že mám k románu několik výhrad. Především k životnímu stylu hlavních hrdinů – autorka se až příliš soustředí na večírky a sex. Naopak důležitým věcem (např. výživě sportovců) se věnuje pouze okrajově. Podle mě zkrátka nevyužila potenciál, který jí sportovní prostředí nabízelo. I v románu Na ledě se objevují zápletky, které lze považovat za originální a stály by za pozornost, Hannah Grace se jim však podrobněji nevěnovala. Nejspíš si říkáte, proč jsem tedy sáhla po pokračování? Byla jsem zkrátka zvědavá, zda se nese ve stejném duchu.

Ve druhém dílu se blíže seznámíte s Russem Callaghanem, hokejistou z týmu Nathana Hawkinse. Oba vystupovali už i v knize Na ledě. Pokud jste ji četli, jistě si vzpomínáte na perné chvilky, které Russ zažil… Hokejová sezóna však skončila a Russ se těší na léto. Bude pracovat jako vedoucí na táboře – devět týdnů stráví ve společnosti dvaceti dětí. Ačkoli se mu jeho spoluhráči vysmívají, Russ je se svou volbou spokojený. Jde o tábor pro děti rodičů z vyšších vrstev, takže si přijde na pěkné peníze. A navíc: znovu se setká Aurorou Robertsovou!

I Aurora se tábora účastní jako vedoucí. S Russem se potkala na hokejovém večírku, kde mezi nimi přeskočila jiskra a nakonec spolu strávili vášnivou noc. Bylo to nečekané, protože Aurora vždy měla slabost spíše pro basketbalisty než pro hokejisty. Ale Russ okamžitě upoutal její pozornost. Kromě vypracovaného těla a ďolíčků ve tvářích jí neunikla jeho plachost. Především proto si získal její sympatie.

Myslím, že přede mnou se ještě nikdo nikdy nečervenal. (str. 27)

Musím však zmínit, že Aurora po společně strávené noci Russe opustila bez rozloučení. Lidově řečeno: nad ránem se prostě vypařila v domnění, že už se nikdy nesetkají. Jenže člověk míní, život mění… Teď je totiž čeká několik společných týdnů!

Tentokrát mě zaujalo, jaké hlavní hrdiny autorka vytvořila. Oblíbila jsem si především Russe, který se od ostatních hokejistů liší. Nemá vysoké sebevědomí, nikomu se nesvěřuje, drží se stranou – zkrátka raději vše jen sleduje z povzdálí.

Být centrem pozornosti znamená příliš mnoho tlaku, příliš příležitostí všechno podělat. Jsem mnohem spokojenější jako pozorovatel, sleduju věci zvenčí. (str. 15)

Prožil problémové dětství, otec je totiž gambler a alkoholik. Russ se na něj ani na ostatní blízké nikdy nemohl spolehnout. Není tedy divu, že se mezi spoluhráči nyní cítí mnohem lépe než doma. Bavilo mě sledovat proměnu, kterou postupně procházel. A také jak si budoval důvěru k jiným lidem.

Jednu výtku však přece jenom mám: na táboře se vše točí kolem dětí. Ovšem autorka se spíše zaměřila na myšlenky, dojmy a pocity hlavních hrdinů. Čekala bych více starostí s aktivitami souvisejícími s dětmi a vůbec s péčí o ně. Kdybych nevěděla, že Aurora s Russem pracují jako vedoucí na letním táboře, tak bych to z kontextu snad ani nepoznala. Což příliš nepřispívá k reálnosti vyprávění… Takže i tentokrát platí, že autorka plně nevyužila potenciál prostředí, v němž se příběh odehrává.

Na druhou stranu mě potěšilo, že (ve srovnání s prvním dílem) ubylo večírků, nezávazné zábavy a sexuálních scén. Nakonec jsem si tedy pokračování série Maple Hills nečekaně užila. Občas se vyplatí nenechat se odradit knihou, která vás příliš neoslovila. Pokud jste na tom stejně jako já, zkuste si pokračování přečíst – třeba se vám také bude líbit.

Knihu V divočině vydanou nakladatelstvím Ikar můžete zakoupit v knihkupectví Luxor.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeV divočině

Grace, Hannah

Ikar, 2024

Napsat komentář