Půvabný florista v rukou roztoužené šlechtičny

Pan Venuse_uvodni
V románu Pan Venuše bořila francouzská spisovatelka Marguerite Eymery, vystupující pod pseudonymem Rachilde, společenské stereotypy své doby. Vypráví příběh až žensky nádherného muže, jehož si hlavní hrdinka přetvářela k obrazu svému.

Mladá šlechtična Raoule de Vénérande objevila jako dítě na půdě rodinného paláce knihu, jež jí otevřela cestu k erotickým výstřelkům všeho druhu. Nezůstalo však jen u nich – Raoule zašla mnohem dál a začala dekadentní druhy zvrácenosti sama vymýšlet. Lásku k chudému floristovi v ní nevzbudila jeho mužnost, ale naopak téměř nadpozemsky ženská krása. Raoule si tedy Jacquese nejprve vydržuje, ale posléze se rozhodne přetvořit ho k obrazu svému. Posílá mu květiny, obléká ho do ženských šatů a ukájí na něm své manipulativní a surové tužby. Svět pozoruhodného románu Pan Venuše z období fin de siècle se rodí ze vzdoru ke zjednodušujícím normám, jež nastoluje společnost, a Rachilde v něm svou kousavou ironií boří nejeden dobový stereotyp. Kniha vychází s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.

 

Pan Venuše

Autorka: Rachilde

Počet stran: 200
Vazba: pevná s přebalem
Formát: 145×180 mm
ISBN: 978-80-7675-191-0
Doporučená cena: 298 Kč

Knihu Pan Venuše vydalo nakladatelství Dokořán v edici Neviditelná knihovna.

 

Ukázka z knihy

Slečna de Vénérande poslepu hledala dveře v úzké chodbě, do níž ji poslal domovník.
Sedmé patro nebylo vůbec osvětlené, a tak se začínala bát, že se rázem ocitne v nějakém doupěti s nevalnou pověstí, když tu si vzpomněla na své pouzdro na cigarety, v němž bylo vše potřebné k opatření trochy světla. Za svitu zápalky objevila číslo 10 a přečetla štítek:
Marie Silvertová, floristka, kreslířka
Klíč byl ve dveřích, a tak vstoupila; už na prahu jí ale hrdlo sevřel štiplavý pach jablek a rázem se zastavila. Žádný zápach jí nebyl tak odporný jako zápach jablek, a tak se při zkoumavém prohlížení mansardy otřásala odporem. Až po chvíli ohlásila svou přítomnost.
U stolu, kde na mastné pánvi kouřila lampa, seděl zády ke dveřím muž, který se zdál být pohroužen do velmi pečlivé práce. Kolem hrudi se mu na splývavé pracovní haleně obtáčela girlanda růží – velikých růží s jemně, sametově granátovými okvětními plátky –, razila si cestu mezi nohama, táhla se až k ramenům a vinula se kolem límce. Po jeho pravici se tyčila kytice chejru, po levici zase trs fialek. (str. 9)

Přečtěte si celou ukázku.

 

O autorce

Francouzská spisovatelka Marguerite Eymery (1860–1953), známá pod mužským pseudonymem Rachilde, vyrůstala v oblasti Dordogne. Legendy tajemného Périgordu, stejně jako skutečnost, že pochází z rodiny zběhlého kněze, se odráží v nejednoznačné a dekadentní poetice jejích knih, jež ve své době vyvolávaly kontroverze a skandály. Již od útlého věku jí bylo jasné, že se vydá na spisovatelskou dráhu, a v patnácti letech poslala jednu ze svých povídek k posouzení samotnému Victoru Hugovi. S manželem Alfredem Valletem založila literární revue Mercure de France a její salón navštěvovali například Paul Verlaine, Maurice Barrès, André Gide, Joris-Karl Huysmans, Stéphane Mallarmé nebo Oscar Wilde. Mnoho novel této „Královny dekadentů“ či „Mademoiselle Baudelaire“ vyšlo v českém překladu hned v první polovině 20. století, například Věž lásky (orig. 1899), Dcera vlčákova (1903) či Snící kůň (1919).

Zdroj informací: Dokořán


Nakladatelství Dokořán vzniklo v roce 2001 a dosud vydalo více než 600 titulů, z nichž asi 1/3 tvoří překlady z angličtiny, francouzštiny, němčiny, holandštiny, čínštiny, italštiny, polštiny a ruštiny. Od počátku se zaměřuje na populárně-naučnou a odbornou literaturu s výběrovými přesahy do kvalitní beletrie a poezie. Snaží se vydávat tituly nejen zajímavé, ale i profesionálně vyrobené. Úroveň naší produkce již nakladatelství přinesla řadu ocenění. Mezi hlavní autory patří z českých například Václav Cílek a Ludvík Vaculík, ze zahraničních pak John D. Barrow, Jeremy Clarkson, Michio Kaku, Stephen Hawking, Mario Livio, Simon Schama či Mariusz Szczygieł.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePan Venuše

Rachilde

Dokořán, 2024

Napsat komentář