Koronavirová pandemie v memoárech

Stiny_v_nasich_dusich_-_obalka
Stanislav Komárek ve svém nejnovějším díle vzpomíná na dobu koronavirové pandemie. Zamýšlí se například nad obavami lidí ze smrti, nad rolí médií v kritických chvílích i nad tím, proč se lidé vzdali občanských svobod ve prospěch iluze jistot…

Třetí díl memoárů Stanislava Komárka popisuje a komentuje těžko uvěřitelná léta koronavirové pandemie 2020–2022. Z jakého důvodu byla tato doba tak posedlá smrtí? Jak moc lze smrt trvale vytěsňovat a negovat, když nedílně patří k našemu životu a osudu? Jak klíčovou a neblahou roli sehrávala tehdy média? Představuje rok 2020 jeden z dějinných přelomů, srovnatelný třeba s rokem 1914? Jak prvky paranáboženského uvažování prosakovaly i tam, kde bychom je na první pohled nečekali? Jak prakticky funguje kolektivní projekce jungovského Stínu? Proč se téměř všichni tak ochotně vzdávali občanských svobod ve prospěch iluze jistot? Nejsme už svobodou unaveni a nezačal dějinný pohyb opačný k revoluci z roku 1989, to jest od důvěry v jednotlivce směrem ke vše kontrolujícímu státu-rodiči? Proč zájem o pandemii tak skokově upadl s vypuknutím války na Ukrajině, kdy se „ohnisko smrti“ přesunulo jinam a „vnitřní nepřítel“ byl nahrazen vnějším? A jak se může euroamerická společnost dál vyvíjet?

Stíny v našich duších: kronika virového šílení

III. díl memoárů
Autor: Stanislav Komárek

Počet stran: 264
Vazba: vázaná
Formát: 140×195 mm
ISBN: 978-80-200-3572-1
Doporučená cena: 365 Kč

Knihu Stíny v našich duších: kronika virového šílení vydalo nakladatelství Academia.

Ukázka z knihy

Ve vztahu k vlastní smrti byla většina tradičních společností mnohem lhostejnější, nežli je tomu nyní. Smrt byla brána jako cosi osudového a to, na čem záleží, byla její forma. Důraz se kladl na to, aby smrt byla „dobrá“, důstojná a prostá potupných momentů. Také pohřební obřady byly zcela klíčové a nesměly být za žádných okolností zane­ dbány – tak tomu bylo ve všech tradičních kulturách. Přítomná doba je zcela výjimečná v tom, že pohřební ceremonie se krátí na mini­ mum či se dokonce vynechávají. V Praze je bez jakéhokoli obřadu spálena nejméně třetina všech zemřelých, jako zvířata v kafilérii – nejedná se zdaleka jen o nezájem pozůstalých, řada lidí si výslov­ ně nepřeje žádný pohřeb. (str. 113)

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Prof. RNDr. Stanislav Komárek, Dr., (1958) je biolog, filozof a spisovatel. Vystudoval entomologii na PřF UK a působí na Katedře filozofie a dějin přírodních věd PřF UK. Zabývá se dějinami biologie, vztahem přírody a kultury, humánní etologií, biologickou estetikou, dílem A. Portmanna a C. G. Junga. Napsal dlouhou řadu knih.

Zdroj informací: nakladatelství Academia


Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. Vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa. Tradiční cílovou skupinu produkce nakladatelství Academia tvoří vysokoškolští studenti, pedagogové a odborná veřejnost. V posledních letech také stoupá počet laických zájemců o populárně naučnou a uměleckou literaturu. Všechny publikace jsou proslulé profesionálním zpracováním – pečlivou redakční přípravou a kvalitní grafickou a tiskovou podobou. Splňují tak požadavky všech náročných zákazníků.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeStíny v našich duších: kronika virového šílení
III. díl memoárů

Komárek, Stanislav

Academia, 2024

Napsat komentář