Dnešní tipy zavedou čtenáře do fascinujícího světa biologických výzkumů a jejich vlivu na historii lidstva. Zamyslí se také nad tématem lidské smrtelnosti.
Seznamte se se složitým příběhem lidského vývoje skrze jeho křehkou biologii. Náš první dnešní tip vám přístupnou a poutavou formou zodpoví celou řadu otázek z této oblasti.
Odhalte, jak biologie ovlivnila historii lidstva a formovala dnešní svět! Objevte fascinující propojení mezi našimi nedostatky a událostmi, které utvářely naši současnost. Jak mohla hemofilie přispět k vzniku Sovětského svazu? Jak souvisí kurděje na zámořských lodích s růstem mafie v Itálii v 19. století? A jak se z nejbohatší francouzské kolonie stala jedna z nejchudších zemí světa kvůli komárům? Lidé jsou zázrakem evoluce. Výjimečné schopnosti nám umožnily přežít, rozmnožovat se a tvořit svět, jak ho známe dnes. Lidský organismus však obsahuje chyby, které omezují naše možnosti. Rozpor mezi našimi schopnostmi a nedostatky je podstatou „bytí člověkem“ a veškerá historie se odehrává právě na této tenké hranici. Lewis Dartnell ve své knize přístupným a poutavým způsobem vypráví složitý příběh lidského vývoje skrze naši křehkou biologii. Ponořte se do strhujícího vyprávění o tom, jak naše biologie formovala vztahy, společnosti i ekonomiky a začínala války, a jak i nadále ovlivňuje náš vývoj. Přečtěte si tuto výjimečnou knihu a získejte nový pohled na to, jak hluboce je naše historie provázána s naší biologií. Vaše porozumění světu se změní navždy.
Být člověkem
Jak naše biologie ovlivnila historii
Autor: Lewis Dartnell
Přeložil: RadomírBeneš
Počet stran: 320
Vazba: brožovaná
Formát: 153×234 mm
ISBN: 978-80-7413-593-4
Doporučená cena: 489 Kč
Mimořádná úmrtnost také znamenala, že velké plochy půdy zůstaly neobsazené a bez majitele, a převáděly se proto na žijící příbuzné z řad šlechty. V důsledku této strategie se stále více půdy ocitalo v držení menšího počtu vlastníků a její hodnota klesala. Nakonec se pozemky prodávaly i rolníkům, kteří předtím nikdy majetek nevlastnili.
Lewis Ryan Dartnell je britský vědec a autor působící na Westminsterské univerzitě. Primárně se zabývá astrobiologií a možnostmi života na Marsu. Během své kariéry začal také působit jako vědecký konzultant pro tištěná média a televizi a objevil se v řadě televizních dokumentů. Vydal dohromady 5 populárně-naučných knih, z nichž nejznámější jsou The Knowledge (Vědomosti) a Origins (Původ), na které navazuje i kniha Být člověkem.
Nakladatelství Zoner Press se zaměřuje na překladové i původní české publikace. Vydává knihy s praktickými návody pro fotografy všech úrovní. Významné místo v jeho produkci zaujímá také celá řada knih v edici Naučte se kreslit a malovat. V nabídce nakladatelství najdete také tituly s tématikou osobního růstu, volného času a hobby.
————————————————
Druhý knižní titul přináší hned v několika výkladových i dějových liniích úvahy o lidské smrtelnosti a také třeba o tom, zda i mrtví mají nějakou budoucnost.
Tato kniha má několik výkladových či dějových linií, v nichž se pokouší zodpovědět následující otázky: Co by bylo, kdyby místo smrti panovala nesmrtelnost? Lze obnovit společenství mrtvých a živých, jaké udržovaly tradiční společnosti? Bylo by možné opět nastolit víru v působení mrtvých? Co je konečnost člověka? Lze prohloubit současnou rozpravu o ní? Mohou mít mrtví budoucnost, byť v podobě minulosti, a co je tím vlastně míněno? Co znamená být mrtvý? Proč se minulost stále proměňuje, třebaže ji chápeme jako něco ukončeného? Je v každém začátku přítomen konec a co se tím říká? Co je neidentičnost času? Je možné pěstovat historiografii jako vědu obdařenou „smyslem pro možnost“, jak to vyjádřil Robert Musil v knize „Muž bez vlastností“?
Budoucností mrtvých je minulost
Co se stalo, teprve bude
Autor: Michal Janata
Ilustrace: René Senko
Počet stran: 208
Vazba: vázaná
Formát: 140×210 mm
ISBN: 978-80-7335-912-6
Doporučená cena: 288 Kč
Tvůrčí obzor Michala Janaty (1952) fascinuje svou rozlehlostí, intelektuálním espritem a zároveň pokorou člověka, který ví. Jeho esejistické texty a vědecky pojednané studie o architektuře, výtvarném umění, fotografii, historii vědy, kulturní antropologii aj. (vydané knižně, ale z větší části dosud nepublikované) jsou myšlenkově originální, mnohovrstevnaté, jazykově brilantní a orientované k univerzu. Ze širokého spektra autorových profesních zájmů logicky plyne, že jeho práce mohou vyvolávat kontroverzní reakce těch, kteří takové vědomostní zázemí nemají. Janatovým opožděným debutem je polyfonní esej o „sypké nehmatnosti smrti“ (2010), překvapující nebývale otevřeným přístupem k donedávna tabuizovaným „posledním dnům života“. Výsledkem jeho dlouholetého průzkumu historických vědeckých textů je soubor filosofických esejů Nesamozřejmost vědy a techniky (2013). V roce 2014 vyšla v nakladatelství Archa kniha Ustavující průběžnost čar a v témže roce rovněž soubor jeho textů s názvem Emil Filla (Galerie Benedikta Rejta v Lounech).
Z dalších autorovy tvorby můžeme doporučit také publikace Voda a diamanty, Zrod české terminologie či Mr(a)zí.
René Senko, narozen v roce 1965 v Brně, vytvořil přes tisícovku knižních obálek, mnoho plakátů a obalů CD. Zúčastnil se několika výstav, například The Gift – výstavy hudebních plakátů v rámci Bienále grafického designu v Brně 2012. Nyní vyučuje na střední škole matematiku a dějiny umění. Spojení matematiky, grafiky a zábavy propaguje na stránkách MathPun(k).
Nakladatelství Leda vzniklo v roce 1992 a zaměřuje se na vydávání slovníků a jazykových učebnic v knižní i elektronické podobě. V nabídce najdete kromě učebnic také výukové programy. Nakladatelství vydává také zajímavé tituly z oblasti beletrie a literatury faktu.
Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.
Která z dnes představených knih vás zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.