Biografické zastavení

pondeli biografie uvod
Do pravidelných pondělních tipů jsme pro vás dnes vybrali pět knih, které jsou plné pestrých lidských osudů. Můžete zde najít témata jako láska k přírodě, emigrace, životní poslání. Stačí si vybrat tu pravou publikaci pro vás a začíst se. Tak do toho!

Wolfgang Schreil jistě milovníkům zvířat a přírody nebude neznámý. Žije na pomezí Čech a Německa a jeho život je plný zvířat, kterým pomohl. Podobně začíná i příběh jednoho kuního mláděte, ale jak se později ukáže, Lotta je docela jiná…

Opuštěné a zcela vyčerpané mládě kuny mělo v životě obrovské štěstí: ze silnice rozpálené žárem poledního slunce jej zachránil lesní muž s medvědí postavou, plnovousem, v zeleném plstěném klobouku – Wolfgang Schreil, známý také jako zaříkávač zvířat, Woid Woife či lesní vlk. V šumavských lesích na česko-německém pomezí už mnoha osiřelým a zraněným zvířatům pomohl s návratem ke svobodnému a divokému životu. Ale jedno z nich – Lotta – se hned od začátku liší od všech kuních mláďat, která doposud odchoval. Jak Lotta dospívá, doprovází „zaříkávače zvířat“ lesem, sdílí s ním svůj život, a přesto zůstává divokým zvířetem, které se stará samo o sebe a zachovává si přirozenou plachost vůči ostatním lidem. Je to pravděpodobně poprvé, kdy divoké zvíře dovolilo člověku nahlédnout do svého života z takové blízkosti. Zkušený lesník se díky tomu dozvěděl o kunách věci, o kterých dříve existovaly jen domněnky. Zaříkávač zvířat v této knize sdílí se čtenáři velmi osobní příběh o bezpodmínečné lásce a nespoutané vzájemné důvěře, jenž dokazuje, že přátelství mezi člověkem a zvířetem nezná hranic.

Kuna jménem Lotta

Neuvěřitelný příběh výjimečného přátelství
Autor: Wolfgang Schreil
Přeložil: Martin Richter

Počet stran: 240
Vazba: vázaná
Formát: 125×200 mm
ISBN: 978-80-7670-191-5
Doporučená cena: 449 Kč

Knihu Kuna jménem Lotta vydalo nakladatelství Kazda.

Ukázka z knihy

Druhý den jí tedy poskytnu náhradu a dočasně ukradnu našim kočkám plyšovou myš přibližně její velikosti. Teď má něco, co jí alespoň trochu připomíná jiné zvíře, a později z toho bude mít opravdu velkou radost. Zatím však myš ignoruje. Teď je totiž nejdůležitější spánek. A taky pití. Tak začíná procedura, která se bude během čtyřiadvaceti hodin opakovat sedmkrát, možná osmkrát. Jdu do kuchyně a ohřeju hrnek vody. Vsypu sušené mléko. Prášek v horké vodě pořádně rozmíchám.

Můžete si prolistovat kompletní ukázku.

O autorovi

Wolfgang Schreil (*1975) se narodil v bavorském Bodenmais na česko-německém pomezí, kde také v současnosti žije se svojí manželkou. Nejvíce času přitom tráví uprostřed lesů v maringotce. Už od dětství ho to táhlo do lesa a ke zvířatům, ale z této cesty v patnácti letech sešel, vyučil mechanikem a do svých pětadvaceti let se intenzivně věnoval vzpírání. Ve světě lidí a zavřený ve skladu se však necítil dobře, a proto začal utíkat do přírody. Našel si práci jako hrobař díky které byl přírodě mnohem blíž. Později se začal věnovat fotografování zvířat a léčbě poraněných zvířat. Svoji vášeň pro les a zvířata předává dál díky filmům a seriálům. Ty ho také proslavily a v médiích si vysloužil přezdívku „zaříkávač zvířat“. Při svých výpravách, na přednáškách, v knihách, pořadech i různých talk show se snaží ukázat, jak lze být nejen „v“ přírodě, ale i její součástí. K divokým zvířatům, které zachycuje na působivých fotografiích, se nikdo nedostane tak blízko jako on: Wolfgang Schreil vidí to, co ostatní nevidí. Nebo spíš vidí to, co mnoho z nás už možná přestalo vidět. V roce 2022 obdržel cenu Rotary Respect Award pro osobnosti, které naplňují poslání „dělat svět lepším“. V Bodenmais v Bavorském lese je možné projít jeho naučnou stezku. Více informací o jeho aktivitách najdete na webových stránkách: www.wolfgangschreil.de. V roce 2023 vyšla jeho kniha Zaříkávač zvířat.

 

Zdroj informací: Kazda

————————————————

Snili jste někdy o tom, jaký je asi život v cizí zemi? Původem česká novinářka Jana LeBlanc ve své knize přináší několik příběhů žen, které v cizině žijí, i když se tam nenarodily. Pomocí jejich výpovědí ukazuje, jaké to doopravdy je, a boří mnoho mýtů, které o takovém životě často máme.

Literární dokument novinářky Jany LeBlanc a fotografky Patricie Krivanek mapuje život českých žen, které mají domov v jiné zemi světa, než se narodily. Prostřednictvím jedenácti beletrizovaných autentických výpovědí ukazuje různé zkušenosti s životem v cizích zemích. Každý příběh se snaží zlomit předsudky, které o zemích nebo o životě v cizině máme, a relativizovat klišé, která s nimi spojujeme. Je v USA opravdu všechno možné, a to i pro matku-samoživitelku? Co když muslimka nemusí být od hlavy k patě zašátkovaná žena, ale klidně potetovaná holka v tílku? Dá se uchytit v cizině bez znalosti jediného slova cizího jazyka? Zkazí dítěti život, když mu rodiče v pubertě vezmou domov, kulturu a všechno, čím žije? Kniha je ambiciózní mezinárodní projekt přinášející autentický vhled do výjimečných osudů a zajímavostí ze života v různých zemích napříč zeměkoulí.

České cizinky

Příběhy českých žen žijících v zahraničí
Autorka: Jana LeBlanc

Počet stran: 400
Vazba: vázaná
Formát: 145×210 mm
ISBN: 978-80-7689-471-6
Doporučená cena: 498 Kč

Knihu České cizinky vydalo nakladatelství Jota.

Ukázka z knihy

Tehdy jsem taky hodně žila příběhem Martiny Navrátilové, která byla v mém věku, a přitom naprosto odhodlaně a samozřejmě mluvila o tom, že bude světová jednička v tenisu. To pro mě bylo jako zjevení. Anebo Pavlína Pořízková, jejíž rodinu jsem znala z Prostějova. Oběma jsem v emigraci moc fandila a zároveň si říkala sakra, když jsem si uvědomila, že mě, pakliže zůstanu v socialismu, kde nemůžu ani řádně studovat, nečeká nejspíš vůbec nic. Kdo věděl, jak to chodí, říkal mi otevřeně: „Vezmi peníze, sbal se a zmiz. Jiná cesta není.“ Věděla jsem, že mají pravdu.

Můžete si přečíst celou ukázku.

O autorce

Jana LeBlanc je česká autorka, bývalá novinářka, copywriterka a žena, co má spoustu zájmů, a proto pořád málo času. V posledních dvanácti letech žila na čtyřech kontinentech ve čtyřech zemích světa. Nápad na tuto knihu dostala v USA, kde ji zaujaly pohnuté příběhy za mořem žijících českých žen. Knihu psala v Turecku, a především v Malajsii, kde se ještě hlouběji začala zajímat o stereotypy a předsudky, s nimiž přistupujeme k jiným zemím, kulturám a lidem. Své postřehy pak sdílela s fotografkou Patricií Krivanek, která stojí za obrazovou částí tohoto projektu. V roce 2018 jí vyšla kniha Moje bejby Amerika, osobní příběh o adaptaci na novou a odlišnou kulturu v USA. Píše blog www.comiudelaloradost.cz, který si každý měsíc přečte 20 tisíc lidí. Je také autorkou Zápisníku cestovatelky a Zápisníku radosti.

Zdroj informací: Jota

Fotografka

Patricia Krivanek je kanadsko-mexická dokumentární fotografka, která aktuálně působí v Addis Abebě v Etiopii. Během svého života a práce procestovala více než osmnáct zemí světa. Díky svému zázemí v antropologii a humanitární pomoci Patricia čerpá ze svých bohatých zkušeností z různých koutů světa, aby se empaticky spojila s lidmi, které dokumentuje. Věří v sílu příběhů a kreativně využívá fotografii k jejich vyprávění. Jejím nástrojem je často tzv. dálková snímání, které jí umožnilo spojit se s ženami po celém světě také při práci na knize České cizinky. Patriciiny práce se objevily na řadě mezinárodních výstav po celém světě včetně Kanady, Švédska, Malajsie a také na několika virtuálních výstavách během pandemie covidu. Další na www.patriciakrivanek.com

Zdroj informací: Jota

————————————————

Životopis předního psychologa Jordana Petersona v podání autora Jima Prosera, právě to nabídne dnešní další knižní kousek. Čte se jako skvělá beletrie, přesto nese prvky naučné literatury, především díky citacím z Petersonových odborných publikací a článků. Zajímáte-li se o psychologii, pak jste na správné adrese.

Kniha „NELÍTOSTNÝ SPASITEL – Jak dr. Jordan Peterson zachraňuje západní civilizaci“ je prvním životopisem pověstného kanadského psychologa a obhájce tradičních hodnot západního světa. Jednotlivé fáze Petersonova celoživotního osobního boje s vážným postižením depresemi se proplétají s jeho kariérou jungovského psychologa, který byl postupně vtažen do zápasu proti nepřátelům svobody a zdravého rozumu – nejprve na Harvardu, poté na Torontské univerzitě a posléze v kanadské politice. Autor hojně čerpá z Petersonových textů a přednášek, které jsou dostupné na internetu, a přibližuje čtenáři šokující poměry na severoamerických univerzitách, které ovládli nepřátelé svobody. V poslední části kniha přerůstá v obecnější nástin vývoje fundamentálního sporu mezi tzv. progresivisty a konzervativci, resp. tradicionalisty v Kanadě a ve Spojených státech.

Nelítostný spasitel

Jak dr. Jordan Peterson zachraňuje západní civilizaci
Autor: Jim Proser
Přeložil: Aleš Valenta

Počet stran: 488
Vazba: vázaná
Formát: 145×225 mm
ISBN: 978-80-7335-806-8
Doporučená cena: 488 Kč

Knihu Nelítostný spasitel vydalo nakladatelství Leda.

————————————————

Český katolický kněz a lékař Ladislav Kubíček byl výjimečný muž. Komunistickému režimu však byl trnem v oku a nakonec se stal obětí brutální vraždy. Marie Svatošová, jež mu léta stála po boku, přináší svědectví o jeho životě. Její kniha se dočkala již několikátého vydání.

V posledním roce života Ladislav mluvil o své blížící se smrti hodně často. Když jsem toho už měla dost, zeptala jsem se: „Proč mi to pořád děláš? To mě na to chceš připravit, abych pak nevyváděla, nebo co?“ Pro odpověď nešel daleko: „To by mi bylo hodně líto, kdybys pro mě aspoň dva dny nebrečela.“ Uplynul celý rok a já jsem si ty dva povolené dny ještě nepotřebovala vybrat. Přirozeným způsobem si to vysvětlit nedovedu. Když mě 11. září 2004 po ránu zastihla telefonická zpráva o vraždě třebenického faráře, nevěřila jsem vlastním uším, a současně jsem ho vedle sebe vnímala živého. Ujišťoval mne: „Nic se neboj, teprve teď to pořádně roztočíme!“ Ladislav mě nazýval svou sekretářkou pro zvláštní úkoly. Dodnes jsem žádnou výpověď nedostala, tak pokračuji. A jestli si ďábel myslí, že se tím mordem Ladislava konečně zbavil, šeredně se mýlí. Znám Ladislava dobře. Stejně jako se s láskou jednotlivě věnoval a žehnal každému z nás, bude se věnovat a žehnat – neomezen prostorem a časem – každému jednotlivému čtenáři, který se mu svěří do péče.

Až k prolití krve

Radostné poselství P. Ladislava Kubíčka
Autorka: Marie Svatošová

Počet stran: 360
Vazba: vázaná
Formát: 127×190 mm
ISBN: 978-80-7566-062-6
Doporučená cena: 359 Kč

Knihu Až k prolití krve vydalo Karmelitánské nakladatelství.

Ukázka z knihy

Na Vánoce prožité v roce 1970 na benešovské faře nemůže zapomenout kněz benediktinského řádu P. Jan Josef K. Ještě jako bohoslovec sem přijel pomáhat při bohoslužbách. Na poslední chvíli před Štědrým dnem spolu s Ladislavem opravovali v sousední vesnici v kostele elektriku, stěhovali zpovědnici, stavěli betlém a připevňovali stromky. Byli v plné práci, když do kostela vpadl mladík a ptal se, čí je ten spartak před kostelem. „Toho pána támhle v těch modrákách,“ řekl Josef a ukázal na otce Ladislava. Mladík začal vysvětlovat, že v celé vesnici nejdou telefony a jeho manželka asi bude rodit.

K dispozici máte i kompletní ukázku.

O autorce

MUDr. Marie Svatošová (*1942) je česká lékařka, spisovatelka a zakladatelka hospicového hnutí v ČR. V r. 1993 založila občanské sdružení Ecce homo – Sdružení pro podporu domácí péče a hospiců. V r. 1995 stála u zrodu prvního českého hospice v Červeném Kostelci a donedávna byla prezidentkou Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče. Do roku 2021 pak vzniklo dalších sedmnáct lůžkových hospiců poskytujících paliativní péči umírajícím a nevyléčitelně nemocným. Hospicové péči věnovala také řadu článků a publikací. K nejznámějším se řadí Hospice a umění doprovázet, Hospice slovem a obrazem nebo Víme si rady s duchovními potřebami nemocných?. Populární jsou i její knížky duchovních úvah O naději s Marií Svatošovou, Náhody a náhodičky s Marií Svatošovou, Něco nad námi musí být, Normální je věřit, Kmotra na e-mailu, Máme proč se radovat a Bůh mezi hrnci. Velice podnětný je i knižní rozhovor s Alešem Palánem nazvaný Neboj se vrátit domů. Za své celoživotní dílo získala řadu významných ocenění. Mezi nimi zvláště vynikají Medaile Za zásluhy o stát III. stupně (2002), Svatováclavská medaile (2008) a Medaile Za zásluhy o stát I. stupně (2015). V r. 2020 pak byla pasována Rytířkou českého lékařského stavu.

Zdroj informací: Karmelitánské nakladatelství

————————————————

David Borek, reportér a moderátor, přináší ve své publikaci svědectví o jednom roce války v Izraeli. Knihu doplňují barevné fotografie, které vás společně s komentáři provedou vším, co se dělo během tohoto brutálního masakru.

Je 6. října před půlnocí a válečný zpravodaj David Borek leží v hotelové posteli v Kyjevě. Usíná a hlavou mu víří zcela všední myšlenky… O den později se však probouzí do brutálního rána. Teroristé Hamásu napadli Izrael a rozpoutali nejhorší masakr v dějinách státu. Už nic nebude jako dřív. Následuje rychlý přesun z jedné války do druhé a 12 měsíců novinářské práce jako zpravodaj ČT v Izraeli. Syrová reportážní publikace s barevnými fotografiemi vás provede událostmi, které se odehrály během roku po útoku.

Krvavý rok 5784

12 měsíců války v Izraeli
Autor: David Borek

Počet stran: 240
Vazba: vázaná
Formát: 165×235 mm
ISBN: 978-80-7448-191-8
Doporučená cena: 399 Kč

Knihu Krvavý rok 5784 vydalo nakladatelství Nastole.

Ukázka z knihy

Jen se nedělejte. Já vím, že chcete slyšet o masakrech a vypálených kibucech. Jen se nedělejte. Přede mnou se za to nemusíte stydět. Ostatně byl to ten hlavní obraz útoků ze 7. října. Když jsem v červenci 2022 cestou z koupání v mé milované Lužici uviděl z plání nad Bad Schandau obří sloupec kouře, vycházející z lesů u Hřenska, taky jsem nezavelel osádce vozu: „Odvraťme zrak, není hezké se koukat na cizí neštěstí.“ Ano, bylo to trochu smutné a i na tu dálku strašidelné, ale zároveň jsem cítil zvědavost i jistou fascinaci tou kulisou. A nemyslím, že jsem úchyl a pyroman. Jen nemoralizuji. Dodnes jsem se zcela nesrovnal se zvláštním rozporem své profese. My novináři lezeme na místa různých pohrom a bude v tom určitě i trochu zvídavosti (a zvědavosti). Vidíme občas fascinující věci. Ale pak někteří z nás v reportážích kážou o tom, že „práci složek integrovaného záchranného systému narušovali neukáznění jedinci, kteří se sjeli k místu tragédie“.

Můžete si stáhnout celou ukázku.

O autorovi

David Borek je televizní reportér a moderátor. Roku 2018 se stal stálým zpravodajem České televize v Izraeli a na Blízkém východě, předtím moderoval pořady Události, komentáře a Interview ČT24. O Izrael a Blízký východ se od mládí aktivně zajímá, což vyústilo ve vydání knihy Moje roky v Izraeli.

Zdroj informací: nastole


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.

Která z dnes představených knih vás nejvíce zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeKuna jménem Lotta
Neuvěřitelný příběh výjimečného přátelství

Schreil, Wolfgang

Kazda, 2024

zobrazit info o knizeČeské cizinky
Příběhy českých žen žijících v zahraničí

LeBlanc, Jana

Jota, 2024

zobrazit info o knizeNelítostný spasitel
Jak dr. Jordan Peterson zachraňuje západní civilizaci

Proser, Jim

Leda, 2024

zobrazit info o knizeAž k prolití krve – Radostné poselství P. Ladislava Kubíčka

Svatošová, Marie

Karmelitánské nakladatelství, 2024

zobrazit info o knizeKrvavý rok 5784
12 měsíců války v Izraeli

Borek, David

Nastole, 2024

Napsat komentář