Vliv technologií na současný svět

cipove-valky-nahled
Zajímá vás historie technologií, rozvoj čipů a technologické souboje mezi mocnostmi světa? To vše najdete v knize Chrise Millera. Jeho kniha reflektuje geopolitickou situaci i vliv technologií na podobu světové ekonomiky.

Americký historik Chris Miller nám ve knize Čipové války připomíná, že lidstvo v posledních sedmdesáti letech zažilo nejbouřlivější technologickou revoluci ve své historii – rozvoj čipů po desetiletí stoupá závratným tempem, které nemá u žádné jiné technologie obdoby. Miller tvrdí, že právě využití exponenciálně rostoucího výpočetního výkonu stálo za vítězstvím Spojených států ve studené válce a zajistilo jim současnou vojenskou a ekonomickou dominanci. Mikročipy jsou zásadním prostředkem k dosažení geopolitických ambicí, a proto jejich vývoji a výrobě věnuje stále větší pozornost i Čína. Nejpokročilejší logické čipy na světě dlouhou dobu dokázala vyrobit pouze jediná firma na Tchaj-wanu, na který si Peking stále asertivněji klade nárok. Nadcházejícím geopolitickým třenicím, jež se budou odrážet v celé světové ekonomice, proto podle Millera nemůžeme porozumět, pokud nevezmeme v potaz souboj o kontrolu nad výrobou těchto mikroskopických součástek, jež pohánějí dnešní svět.

Čipové války

Boj o nejdůležitější technologii na světě
Autor: Chris Miller
Přeložil: Ondřej Prokop

Počet stran: 336
Vazba: vázaná
Formát: 158×230 mm
ISBN: 978-80-257-4596-0,978-80-7675-
Doporučená cena: 498 Kč

Knihu Čipové války vydalo nakladatelství Dokořán ve spolupráci s nakladatelstvím Argo v ediční řadě ZIP.

Ukázka z knihy

Slovo „globalizace“ se začalo poprvé běžně používat v devadesátých letech, ale čipový průmysl se na mezinárodní výrobu a montáž spoléhal už od samých začátků Fairchildu. Tchaj-wan se úmyslně stal součástí dodavatelských řetězců už v šedesátých letech, aby získal pracovní místa a pokročilé technologie a aby posílil své bezpečnostní vztahy s USA. Důležitost Tchaj-wanu začala narůstat v devadesátých letech, a to kvůli velkolepému nástupu společnosti Taiwan Se- miconductor Manufacturing Company (TSMC), kterou se silnou podporou vlády založil Morris Chang.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Chris Miller studoval dějiny na Harvardově a Yaleově univerzitě, nyní je profesorem mezinárodní historie na Tuftsově univerzitě. Jeho tři předchozí knihy se soustředily na historii Ruska: The Struggle to Save the Soviet Economy (2016), Putinomics (2018) a We Shall Be Masters (2023). Do povědomí širší veřejnosti se zapsal titulem Čipové války (2022), který se stal bestsellerem a byl přeložen do mnoha světových jazyků. List Financial Times jej označil za nejlepší knihu o ekonomické historii roku 2022. Miller je pravidelným přispěvatelem do amerických deníků The New York Times či The Wall Street Journal, jeho články rovněž vycházejí v odborných publikacích Foreign Affairs a Foreign Policy.

Zdroj informací: nakladatelství Dokořán

Edice ZIP

Tato ediční řada přináší originální pohledy na současná témata, proniká však hlouběji k jejich podstatě a nabízí podrobnější vhled do dané problematiky. Knihy této řady se vyznačují propracovanou a dynamickou grafickou úpravou s množstvím ilustrací, fotografií a grafů. Vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.

Informace o edici: nakladatelství Dokořán


Nakladatelství Dokořán vzniklo v roce 2001 a dosud vydalo více než 1000 titulů, z nichž asi třetinu tvoří překlady. Zaměřuje se na populárně – naučnou a odbornou literaturu s výběrovými přesahy do kvalitní beletrie a poezie.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeČipové války
Boj o nejdůležitější technologii na světě

Miller, Chris

Dokořán, 2024

Napsat komentář