Stoletá historie naší národní církve

Stoleti_narodni_cirkve
Seznamte se se stoletým vývojem naší jediné české (a slovenské) národní církve, která, mimo jiné, jako jedna z prvních umožňuje ženám vykonávat duchovní úřad.

Církev československá (od roku 1971 Církev československá husitská) vznikla v roce 1920 ve snaze o podnícení nové české reformace, chtěla dát občanům nové republiky moderní, národně uvědomělé náboženství. Získala přitom bezmála milion členů a po většinu 20. století byla druhou největší českou církví. Prošla také pozoruhodným teologickým a organizačním vývojem, vybudovala nepominutelné kulturní dědictví modernistických chrámů, jako jedna z prvních otevřela duchovní úřad ženám. Kniha je prvním akademickým zpracováním stoletého vývoje tohoto důležitého náboženského společenství, nevyhýbá se přitom ani temným stránkám jeho dějin a neuhýbá před analýzou problémů, s nimiž se dnes potýká.

Století národní církve

Duchovní hledání Církve československé (husitské)
Autor: Zdeněk R. Nešpor

Počet stran: 392
Vazba: vázaná
Formát: 185×245 mm
ISBN: 978-80-200-3537-0
Doporučená cena: 595 Kč

Knihu Století národní církve vydalo nakladatelství Academia.

Ukázka z knihy

Konflikt mezi modernisty a tradicionalisty v římskokatolické církvi byl na přelomu let 1919 a 1920 zřejmý a celospolečensky viditelný. Radikálové z Klubu reformního duchovenstva se odmítli podřídit svému arcibiskupovi a ten je nehodlal šetřit, vánoční a novoroční bohoslužby v češtině byly jasným projevem rozkolu. Ti, již se je rozhodli sloužit, však současně doufali, že si tím získají srdce věřících a s masovou podporou přeci jen své představy prosadí.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Zdeněk Nešpor je český vysokoškolský pedagog se zaměřením na sociologii náboženství, kultury a institucí. Rovněž se věnuje náboženským studiím, dějinám a sociální antropologii. Působí na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a v Sociologickém ústavu Akademie věd ČR. Je hlavním editorem Sociologické a také Religionistické encyklopedie. S manželkou, socioložkou a sociální antropoložkou Mgr. Olgou Nešporovou, PhD., má tři děti. Je autorem publikací Underground v letech 1987–1988, Dějiny české sociologie, Slovník českých sociologůStoletí evangelických časopisů 1849–1948 nebo Příliš slábi ve víře.

Zdroj informací: soc.cas.cz


Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. V současné době zaujímá Academia svou ediční činností přední místo mezi nakladatelstvími České republiky. V edičním programu se zaměřuje na vydávání publikací ze všech vědních oborů. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa. Kromě nakladatelské činnosti provozuje Academia stejnojmennou síť knihkupectví. Tradiční cílovou skupinu produkce Nakladatelství Academia tvoří vysokoškolští studenti, pedagogové a odborná veřejnost.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeStoletí národní církve
Duchovní hledání Církve československé (husitské)

Nešpor, Zdeněk R.

Academia, 2024

Napsat komentář