Paměti Vladimíra Macury

dopijem a pudem uvod (1)
Jste-li milovníkem literatury, možná se vám zalíbí memoáry v podobě prózy (a části poezie) Vladimíra Macury. Ten soubor doplňoval i během 90. let a najdete tady i statě z dětství, období normalizace, ale i vzpomínky na listopad 89…

Stolní společnost kolem Vladimíra Macury (v první fázi Petr Čornej, Jan Lukeš, Petr Kovařík a Vladimír Novotný, posléze rozšířená o Jasnu Hlouškovou, Pavla Janouška, Antonína Kostlána a další) začala v osmdesátých letech na Macurův popud psát „stolní paměti“. Pod názvem Dopijem a pudem postupně vznikala originální memoárová próza, kterou Vladimír Macura jako jediný ze stolní společnosti nadále doplňoval a dopisoval ještě v devadesátých letech. Dětství v Ostravě, šedesátá léta i specifický pohled na dobu normalizace doplňují třeba i vzpomínky na listopad 1989, viděný skrz akademické prostředí. Co to byl Baltský svaz a kdo patřil do Klikoživu? A co říkal Jankovičův trpaslíček? Paměti Vladimíra Macury vycházejí vůbec poprvé a jsou doplněné reprezentativním výborem z Macurovy básnické tvorby (vedle sbírky Nehodný kos i další verše z šedesátých a sedmdesátých let). Edičně připravil Michal Jareš.

Dopijem a pudem

Nehodný kos a další básně
Autor: Vladimír Macura
Editor: Michal Jareš

Počet stran: 288
Vazba: vázaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-200-3535-6
Doporučená cena: 465 Kč

Knihu Dopijem a pudem vydalo nakladatelství Academia.

Ukázka z knihy

A jel jsem. Pan učitel, který současně dělal skupinového vedoucího, nechal zakoupit několikakilovou měňavou vázu z těžkého olověného skla, napsal dopis, který začínal slovy „Pane prezidente“ (vím, že jsem se ho tenkrát po pionýrsku optal, upřímně udivený, jestli pan prezident není ve straně; té naší, bratře Petře, té naší…). Ale pan soudruh učitel mě ujistil, že se to tak patří (to u nás v Karviné, na New Yorku bychom vždycky psali „Soudruhu prezidente, čest práci…“), dal mi dopis do jedné ruky a vázu, několikakilovou, do druhé, oblékl jsem si pionýrské šatečky a uvázal pionýrský šáteček a šel jsem na nádraží, kde se to už hemžilo pionýrskýma šatečkama a šátečkama, a vlak se rozjel, byl to přirozeně zvláštní vlak, na každé stanici se otevírala okna a volalo se z oken a do oken, my jsme na ně volali, kolik jsme nasbírali surovin, hurá, a oni do nás zase hustili, kolik nasbírali surovin oni (vzpomněl jsem si na ty výjevy, když jsem posledně v Tallinnu viděl dobře udělaný estonský film o tallinnské olympiádě, jehož ústředním motivem byla paradoxní a zřejmě – či jednoznačněji – nepochybně parodovaná pouť olympijského ohně: Moskva – Tallinn).

Můžete si přečíst celou ukázku.

Autor a editor

Mgr. Michal Jareš, Ph.D., (*1973) je literární historik, lexikograf, editor a básník, pracovník Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Dlouhodobě se věnuje české a slovenské literatuře 20. a 21. století v celé její šíři (od populární literatury až po experimentální poezii). Je autorem či spoluautorem knih Případ Clifton, Začátek eposuDějiny československého komiksu 20. století.

Zdroj informací: Kosmas

PhDr. Vladimír Macura, DrSc., (1945–1999) byl literární historik a teoretik, sémiolog, překladatel a beletrista, autor celé řady studií, esejů, fejetonů a recenzí. Je autorem či spoluautorem knih Ten, který byl, nebo Občan Monte Christo a další prózy.

Zdroj informací: Kosmas


academiaNakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeDopijem a pudem
Nehodný kos a další básně

(ed.) Jareš, Michal – Macura, Vladimír

Academia, 2024

Napsat komentář