Romský boj za občanská práva

prava_romu
Celia Donertová zvolila pro své dílo nazvané Práva Romů zajímavé téma: zachycuje boj za občanská práva zmíněné skupiny obyvatel. Romy zobrazuje jako subjekty i aktéry. Chcete-li se o této problematice dozvědět více, nenechte si knihu ujít.

Kniha Práva Romů zasazuje romský boj za občanská práva do širších dějin lidských práv východní Evropy. Romové se v lidskoprávních narativech typicky objevují jako oběti. Autorka Celia Donertová čerpá z neobyčejně rozsáhlého výzkumu v českých i slovenských archivech a také ze sociologických, etnografických a z historických prací. Romské aktivisty představuje jako subjekty i aktéry. Prostřednictvím živé sociální i politické historie Romů v Československu autorka nabízí nový výklad dějin lidských práv – zdůrazňuje vliv socialistických režimů na konstruování občanství. Postsocialistické hnutí za lidská práva nevzešlo z disidentských aktivit v sedmdesátých letech 20. století, spíše je reakcí na zánik socialistického pojetí občanství po roce 1989. V době, kdy Evropa čelí uprchlické krizi, je tato kniha navýsost aktuální.

Práva Romů

Boj za občanství v poválečném Československu
Autorka: Celia Donertová
Přeložila: Petra Burzová

Počet stran: 496
Vazba: vázaná
Formát: 135×208 mm
ISBN: 978-80-200-3553-0
Doporučená cena: 595 Kč

Knihu Práva Romů vydalo nakladatelství Academia.

Ukázka z knihy

Tvrzení, že po komunistickém puči v Československu v roce 1948 se vzorovým občanem stal stalinistický cikánský pracovník, by se mohlo zdát na první pohled přehnané. Ale politiky zaměřené na přetvoření romských komunit ve středovýchodní Evropě v „občany cikánského původu“ dobře ilustrují cíl vytvořit nového socialistického člověka. A překvapivě rozmanité způsoby, jakými na tyto plány reagovali Romové, Sintové a další občané, osvětlují samotné praktiky občanství ve stalinistickém režimu. Lidové demokracie ve východní Evropě odepíraly občanská práva politickým nepřátelům režimu – těm, kteří spadali do neurčité kategorie „bývalí lidé“. Ovšem těm, kteří mohli prokázat svou loajalitu, slibovaly řadu sociálních práv. (str. 106)

Přečtěte si celou ukázku.

O autorce

Celia Donertová působí na univerzitě v Cambridge. Doktorát získala na Evropském univerzitním institutu ve Florencii. Ve svém výzkumu se zaměřuje na moderní dějiny Evropy, se zvláštním zřetelem na střední Evropu.

Zdroj informací: Kosmas


Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. Vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa. Tradiční cílovou skupinu produkce nakladatelství Academia tvoří vysokoškolští studenti, pedagogové a odborná veřejnost. V posledních letech také stoupá počet laických zájemců o populárně naučnou a uměleckou literaturu. Všechny publikace jsou proslulé profesionálním zpracováním – pečlivou redakční přípravou a kvalitní grafickou a tiskovou podobou. Splňují tak požadavky všech náročných zákazníků.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePráva Romů
Boj za občanství v poválečném Československu

Donertová, Celia

Academia, 2024

Napsat komentář