Žena mnoha tváří

teorie_lasky
Jak zvládnout náročný pohovor na vysněnou pozici, když členem přijímací komise je muž, který vás nemůže vystát?

Před tímto problémem stojí hlavní hrdinka románu Teorie lásky od italské autorky píšící pod pseudonymem Ali Hazelwood. Svými příběhy si získala srdce mnoha čtenářek – včetně mého. Děj totiž zasazuje do neobvyklého vědeckého prostředí. Její hrdinky jsou mladé nadějné vědkyně – stejně jako sama autorka, která dokončila doktorát v oboru neurověd a později získala i profesorský titul. Můžete si přečíst naše recenze na její romány pro ženy Hypotéza lásky, ve kterém vypráví o falešném vztahu mezi studentkou doktorského programu a mladým uznávaným profesorem, a Hlava plná lásky o mladé ženě, která musí spolupracovat na prestižním vědeckém projektu s mužem, s nímž si už před lety (v době studií) nepadla do noty. Věda a láska hrají hlavní roli také v knize Teorie lásky.

Hlavní hrdinka Elsie Hannawayová získala před deseti měsíci doktorát z teoretické fyziky. I když předpokládala, že nyní už bude zastávat rozumně placenou akademickou pozici, zatím stále pracuje jen jako odborná asistentka na katedrách fyziky několika univerzit.

Nechci nikomu brát iluze, ale začínám mít podezření, že život vždycky nedopadá tak, jak chcete. (str. 12)

Náplň práce tvoří z největší části výuka studentů. Její sny o akademické kariéře ve fyzice však vždy zahrnovaly výzkumnou část. A na tu jí nyní nezbývá čas. Navíc výplata odborných asistentů je (vzhledem k jejich kvalifikaci) směšně nízká…

Odborní asistenti jsou levná pracovní síla, námezdní dělníci akademické sféry. (str. 35)

Proto si Elsie přivydělává jako falešná přítelkyně – tzn. aby mohla splácet své studentské půjčky, pomáhá dospělým mužům předstírat, že mají partnerku. Její služby však nezahrnují jakékoli erotické praktiky. Své klienty pouze pravidelně doprovází na různé akce. Bez problémů se přizpůsobí různým požadavkům – ukrývá v sobě mnoho různých tváří a dokáže odhadnout, jaký typ dívky po svém boku daný muž potřebuje. A ještě jednu věc musím zdůraznit: svým klientům o sobě neprozrazuje žádné osobní informace. Žádný z nich netuší, kým Elsie ve skutečnosti je – teoretickou fyzičkou.

Mezi Elsiiny stálé klienty patří Greg Smith. Gregova matka je posedlá představou, že má Greg vážný vztah. A Elsie v jejích očích působí jako dokonalá přítelkyně!

Dělali jsem si o Gregoryho takové starosti. Ale teď je s vámi a nikdy nebyl šťastnější. (str. 14)

Protože Elsie dělá Gregovi doprovod převážně na rodinných akcích, postupně poznává celou jeho rodinu – včetně staršího bratra Jacka. Vzdělaného a charismatického muže, který do jejího života zasáhne více, než si kdy myslela! Elsie se totiž uchází o trvalou vědeckou pozici na katedře fyziky Wentworhova institutu. Konečně by měla plat, ze kterého se dá vyžít. A věnovala by se tomu, co ji baví nejvíc. Uspěje? Toť otázka… Ke členům výběrové komise totiž patří i Jack Smith! Dovedete si představit jeho šok, když zjistí, kým Elsie ve skutečnosti je? Situaci nepomáhá ani fakt, že Elsie se věnuje teoretické fyzice, zatímco Jack experimentální. Domníváte se, že na tom nezáleží? Pak se pletete! Mezi těmito skupinami totiž panuje obrovská nevraživost.

My teoretici využíváme matematiku, konstruujeme modely, vysvětlujeme všechna proč a jak přírody. Jsem myslitelé. Experimentátoři… no, ti prostě zkoušejí co kdyby. Staví věci, špiní si ruce. Jako inženýři. Nebo jako tříleté děti na pískovišti. (str. 42)

Jestliže znáte autorčiny předchozí (výše zmíněné) romány, už nejspíš tušíte, že Teorie lásky se od nich hlavní zápletkou téměř neliší. Elsie usiluje o kariéru úspěšné vědkyně, ale kvůli svému pohlaví bojuje s diskriminací. Tentokrát se však Ali Hazelwood zabývá jinými vědeckými disciplínami (teoretickou a experimentální fyzikou) a ukáže vám, jak probíhají pracovní pohovory v akademické sféře. Bohužel i zde mají hlavní slovo mocenské hry… Líbí se mi, že autorka se čtenáři sdílí vlastní zkušenosti z poněkud kalných vod univerzitní reality. V doslovu pak blíže vysvětluje, z kterých konkrétních afér vycházela.

Jak už je u autorky zvykem, pokouší se bořit mýty o něžném pohlaví. Opět ukazuje, že ženy jsou inteligentní bytosti a mohou obstát ve vědeckých oborech plných mužů. Svým čtenářkám tak dodává kuráž jít si za svými sny, stát si za svými názory a nenechat se zastrašit lidmi, kteří jim úspěch nepřejí. A takovým člověkem klidně může být i někdo, od koho byste to vůbec nečekali… Třeba muž z vědecké komunity, kterého si vážíte a domníváte se, že mu jde o vaše dobro. Mentoři totiž někdy mají nad svými svěřenci obrovskou moc…

Vzhledem k tématu, kterým se Ali Hazelwood zabývá, její romantické komedie ocení především ženy. Mě si svým stylem psaní získala, takže jsem si čtení opět užila. Proto si myslím, že autorčiny fanynky Teorie lásky rozhodně nezklame!

Knihu Teorie lásky vydanou nakladatelstvím Ikar můžete zakoupit v knihkupectví Luxor.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeTeorie lásky

Hazelwood, Ali

Ikar, 2024

Napsat komentář