Do životů známých i neznámých osobností z různých oborů můžete dnes nahlédnout společně s námi. V pěti knižních novinkách poznáte ty, jejichž životy jsou i v běžné každodennosti více než jedinečné. Tak do toho, seznamte se!
Nejdříve se podíváme do Českého lesa. Právě tam totiž můžete narazit na opravdové české pastevce. Jak asi vypadá jejich život? Dozvíte se to v publikaci Františka Groessla, kterou doplňují zajímavé fotografie.
Meditativní střípky ze života ČSOP Libosváry. Obsahuje mnoho unikátních fotografií. Vstupenka do světa, kde všední den vypadá naprosto jinak než ten váš. Strhující popis skutečných příběhů pastevců v Českém lese. Tuto knihu nebudete číst, budete ji prožívat. Zastaví se vám dech, když poběžíte s Enkim vlkům vstříc. Napětím si budete kousat rty při střetu Árese s divočákem. S Ursou svedete boj na život a na smrt se zmijí. Za mlžného svítání k vám z oparu zvolna zamíří Hádes se svým stádem – scéna jako z dávných časů. I tak se žije v jednadvacátém století uprostřed Evropy…
Pastevcovy zápisky
Libosvárské pohádky
Autor: František Groessl
Počet stran: 192
Vazba: vázaná
Formát: 165×235 mm
ISBN: 978-80-264-5359-8
Doporučená cena: 399 Kč
Knihu Pastevcovy zápisky vydalo nakladatelství CPress.
Ukázka z knihy
Můžete si stáhnout kompletní ukázku.
O autorovi
František Groessl z ČSOP Libosváry má zdánlivě romantickou profesi. Stará o cenné lokality v Českém lese a je pastevcem. V jeho stádě jsou ovce, kozy a jaci. Tuto romantickou představu začal postupně uvádět na Facebooku na pravou míru, jeho příspěvky získaly velkou popularitu a František Groessl sepsané příběhy vydal v knize Pastevcovy zápisky.
Zdroj informací: Český rozhlas
————————————————
V další knize nakoukneme pod pokličku genů. Ty totiž naše životy ovlivňují víc, než si možná sami umíme představit. Přesvědčí vás o tom zajímavý rozhovor Ivany Karáskové s genetikem Eduardem Kejnovským.
Jestlipak víte, že my lidé se geneticky takřka nelišíme od šimpanzů? Proč někomu nechutná pivo nebo kapusta a málokdo dokáže stočit jazyk do ruličky? Jak to mají se sexem Inuité a čím to, že si sourozenci často nebývají vůbec podobní? Genetik a molekulární biolog Eduard Kejnovský uvádí čtenáře do tajů svého oboru přístupnou a atraktivní formou. Odpovědi na otázky novinářky Ivany Karáskové okořenil řadou zajímavostí a nevyhýbá se ani kontroverzním tématům z oblasti eugeniky nebo genetické modifikace organismů. Čtenář se dozví, nakolik geny utvářejí naši povahu, nadání či inteligenci. A také to, proč nelze uniknout některým dědičným nemocem. Kniha přibližuje zázrak zrození i etické otazníky pokroků v reprodukční medicíně. Dotýká se i odvěkého dilematu, zda v utváření osobnosti hrají větší roli geny, nebo prostředí a výchova.
Tajemná řeč genů
Rozhovor s genetikem Eduardem Kejnovským
Autoři: Ivana Karásková, Eduard Kejnovský
Počet stran: 256
Vazba: vázaná
Formát: 148×210 mm
ISBN: 978-80-7684-302-8
Doporučená cena: 399 Kč
Knihu Tajemná řeč genů vydalo nakladatelství Triton.
Ukázka z knihy
Z genetického hlediska spočívá problém v tom, že pokud je člověk nositelem škodlivé varianty genu, pak u příbuzného hrozí, že bude mít stejnou škodlivou variantu také. Čím dále jsou lidé v rodokmenu od sebe, tím menší je pravděpodobnost, že se tak stane. Pokud by se v potomkovi vzniklém z incestu dvě totožné špatné alely setkaly, může se u něj nemoc projevit. Není to však nevyhnutelné, jen pravděpodobnější než u jiných párů, které nejsou příbuzné. Každý člověk je nositelem řady špatných alel, ale různí lidé nesou odlišné alely a navíc frekvence výskytu špatných alel v populaci je malá. Bývají vzácné, takže u nepříbuzných je riziko přenosu vady na potomka mnohem nižší.
Můžete si přečíst celou ukázku.
O autorech
Doc. RNDr. Eduard Kejnovský, CSc., (*1966) vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity. V Biofyzikálním ústavu AV ČR v Brně se zabývá studiem evoluce pohlavních chromozomů a dynamikou genomů. Na PřF Masarykovy univerzity přednáší evoluční genomiku. Je autorem několika knih nejen o genetice. Je členem Učené společnosti ČR. V roce 2015 vyšla jeho publikace Tajemství genů.
Zdroj informací: vesmir.cz
Ivana Karásková pochází ze Znojma. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a poté na tamní katedře bohemistiky rovněž obhájila disertační práci. Její profesionální dráha je spojena hlavně s MF DNES. Dlouhá léta působila v brněnské redakci, nyní pracuje v Praze, v seniorském věku jako externistka. Žánrově nejbližší jsou jí rozhovory, portréty a reportáže. Je autorkou knih Staří a nezkrotní, Zabil jsem tyrana nebo O češtině s Karlem Olivou.
Zdroj informací: idnes.cz
————————————————
A co by mohlo lépe navázat na genetické zajímavosti, než kniha s dalším předním odborníkem, tentokrát z oboru porodnictví. Tím je lékař Pavel Calda a vy si tak můžete přečíst rozhovor plný témat z této disciplíny.
Zasvěcený rozhovor s oceňovaným porodníkem a odborníkem na ultrazvukovou diagnostiku Pavlem Caldou.
„Porodnictví? Jde o eticky silně zabarvenou disciplínu. Zrod nového života je přece jen něco jiného, než když jdete k zubaři a on vám vytrhne bolavý zub.“ Profesor Pavel Calda za svůj život pomohl na svět tisícům dětí a patří mezi špičky oboru. Jak se porodnictví v minulých dekádách změnilo a kam směřuje? To zjistíte v rozhovoru, který řeší i aktuální témata jako prevenci těhotenských komplikací, možnosti léčby plodu v děloze, příčiny poklesu zájmu o rodičovství, asistovanou reprodukci a náhradní mateřství.
Porod je mimořádná událost
Autoři: Pavel Calda, Libuše Koubská
Počet stran: 160
Vazba: vázaná
Formát: 138×207 mm
ISBN: 978-80-267-3008-8
Doporučená cena: 369 Kč
Knihu Porod je mimořádná událost vydalo nakladatelství Vyšehrad.
Ukázka z knihy
Zlom nastal, když v roce 1560 Angličan Peter Chamberlain vynalezl porodnické kleště. Nástroj, který umožnil uvízlé dítě vytáhnout. Měl jsem možnost držet v ruce jeho věrnou repliku a překvapilo mě, jak byl malý a lehký, ale ocel byla pevná. Chamberlain nosil obrovský plášť, který přehodil přes rodičku, něco jako když dříve fotografové používali černý přehoz, takzvanou jeptišku. A v tom plášti měl kleště, které tudíž nikdo nespatřil. Nasadil je a pak už zúčastnění slyšeli jen křik mimina. Chamberlain se stal kouzelníkem, polobohem, volali ho ke královským dvorům a k jiným prominentním rodičkám. Až do roku 1728 šlo o rodinné tajemství.
Můžete si stáhnout celou ukázku.
O autorech
Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc., je český lékař, porodník, gynekolog, genetik a světově uznávaný expert na prenatální diagnostiku a vývoj plodu. Je vedoucím Centra fetální medicíny a oddělení ultrazvukové diagnostiky první lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice U Apolináře. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje a přednáší doma i v zahraničí, učí mediky i kolegy v terénu. Má vyhraněný názor na podobu českého zdravotnictví i na trendy a tlaky spojené s publikováním vědeckých výsledků.
Zdroj informací: Vyšehrad
Libuše Koubská vystudovala novinářství na Fakultě sociálních věd a publicistiky UK, čtrnáct let pracovala jako redaktorka Zahraničního vysílání Čs. rozhlasu, kde se orientovala na popularizaci vědy. V letech 1990–98 působila v Lidových novinách, poté v časopise Přítomnost, jehož byla osm let šéfredaktorkou. Na Vysoké škole ekonomické v Praze vedla specializaci Ekonomická žurnalistika, na Fakultě sociálních věd UK učila novinářské žánry. V roce 2017 jí vyšla dokumentárně beletristická próza Dědečkův deník, za niž dostala výroční cenu nakladatelství Vyšehrad. Je autorkou řady knižních rozhovorů, např. s Františkem Koukolíkem Všechno dopadne jinak nebo s Jiřím Stránským Můžeš-li udělat radost, musíš. Čtenáři mohou znát i další knihy: Volnomyšlenkář nebo Hvězdář diplomat.
Zdroj informací: Vyšehrad
————————————————
A ze Země se podíváme rovnou do vesmíru. Tím nás neprovede nikdo jiný než astronom a astrofyzik Jiří Grygar. Tak vzhůru ke hvězdám!
Už jako devítiletý sdělil Jiří Grygar svým rodičům, že by chtěl být hvězdářem. Už tehdy ho fascinovalo, že existují způsoby, jak se něco dozvědět o povaze věcí, kterých se nemůžeme dotýkat a ani je nějak ovlivnit v jejich počínání. Ale můžeme je pozorovat na dálku, pozorování pečlivě zaznamenávat a pak přemýšlet, co se dá z kombinace poznatků dozvědět o povaze a vývoji vesmíru. Jeho přání stát se hvězdářem se po určitých peripetiích splnilo. Teď se ve své autobiografii věnuje popisu světa lidí, se kterými se během svého života setkal a kteří ovlivnili nejen jeho pozoruhodnou astronomickou kariéru, ale i jeho osobní život.
Dvě století v životě pozorovatele
Autor: Jiří Grygar
Počet stran: 684
Vazba: vázaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-200-3546-2
Doporučená cena: 556 Kč
Knihu Dvě století v životě pozorovatele vydalo nakladatelství Academia.
Ukázka z knihy
Před Vánoci 1967 nás navštívil americký astronom Frank B. Wood (1915–1997), jenž se podobně jako my zabýval těsnými dvojhvězdami. Právě v té době se ukázalo, že všechny novy jsou těsné dvojhvězdy a díky blízkosti druhé hvězdy čas od času mocně vybuchují. To byl opravdový průlom, jenž vedl k rozřešení dlouholeté záhady, proč některé zdánlivě osamělé hvězdy se mohou tak spektakulárně zjasnit a evidentně ten výbuch přežít. Měli jsme štěstí, že do této epochy jsme vstoupili na tehdejší dobu doslova obřím dalekohledem.
Přečtěte si kompletní ukázku.
O autorovi
RNDr. Jiří Grygar CSc. (*1936), je astronom a astrofyzik, popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, držitel mnoha ocenění. V roce 1954 maturoval na jedenáctiletce v Brně-Husovicích. V letech 1954 až 1957 vystudoval fyziku na přírodovědecké fakultě Masarykovy university v Brně a v letech1957 až 1959 absolvoval studium astronomie na matematicko-fyzikální fakultě University Karlovy v Praze. V roce 1959 tak získal titul promovaný fyzik (MFF UK Praha), v roce 1963 kandidát fyz.-mat. věd (ČSAV, Praha) a v roce 1967 RNDr. (MFF UK Praha). Je autorem nebo spoluautorem 122 původních vědeckých prací, 59 knih, nespočetného množství článků v popularizačních časopisech, rozhovorů a přednášek. Zmínit můžeme třeba Knihy a hvězdy + Písně kosmické, nebo Jiří Grygar: Takto se mě nikdo neptal.
Zdroj informací: astro.cz
————————————————
V závěru se (možná trochu na odlehčení) podíváme do světa filmu. Ačkoliv film zřejmě pro většinu z nás nebude oplývat tak odborným fluidem jako genetika či porodnictví, možná zjistíme, že být špičkou v tomto oboru nebude úplně pro každého.
Málokdo se může chlubit, že má na kontě tolik úspěšných filmů jako Quentin Tarantino. Nahlédněte do mysli jednoho z nejvýznamnějších filmařů moderní kinematografie, do jeho vzpomínek na dětství a dospívání a poznejte významné milníky jeho kariéry. V této neautorizované komiksové biografii vám autor Michele Botton představí život a dílo Quentina Tarantina, jehož jméno je pro mnohé zárukou dobrého filmu. Tarantino stojí jako scenárista a režisér například za snímky: Jackie Brownová, Kill Bill, Kill Bill 2, Hanebný pancharti, Nespoutaný Django, Osm hrozných, Tenkrát v Hollywoodu a další. Kniha je rozdělená do čtyř kapitol a mapuje Tarantinův život od dětství, kdy chodil s mámou na filmy dětem nepřístupné, přes práci ve videopůjčovně, kde sjížděl jeden film za druhým a ty největší pecky doporučoval ostatním – kteří je ne vždy byli schopni pochopit – až po první film natočený podle jeho scénáře. Komiksový Tarantino se podělí o svůj názor na násilí a vysvětlí, jak vnímá jeho význam ve filmech, prozradí, kdo ho v životě inspiroval a probere s přáteli, proč by (ne)dovolil, aby někdo v jeho filmech nakopal zadek Bruci Leemu. Nechte se vtáhnout poutavou biografií, poznejte, kdo Tarantina ovlivnil a jak se vyvíjel jeho specifický styl, díky němuž je známý po celém světě!
Quentin Tarantino
Komiksová biografie
Autor: Michele Botton
Přeložila: Ivana Vrajová
Počet stran: 128
Vazba: brožovaná
Formát: 170×230 mm
ISBN: 978-80-7413-601-6
Doporučená cena: 329 Kč
Knihu Quentin Tarantino vydalo nakladatelství Zoner Press.
Ukázka z knihy
Můžete si prolistovat kompletní ukázku.
O autorovi
Michele Botton je italský scénárista a spisovatel. Dříve vyšly už jeho grafické romány o životech Charlese Bukowského, Audrey Hepburnové a Andyho Warhola.
Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.
Která z dnes představených knih vás nejvíce zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.
Související knihy
Pastevcovy zápiskyLibosvárské pohádky
Groessl, František
CPress, 2024
Tajemná řeč genůRozhovor s genetikem Eduardem Kejnovským
Karásková, Ivana - Kejnovský, Eduard
Triton, 2024
Quentin TarantinoKomiksová biografie
Botton, Michele
Zoner Press, 2024
Dvě století v životě pozorovateleGrygar, Jiří
Academia, 2024
Porod je mimořádná událostCalda, Pavel – Koubská, Libuše
Vyšehrad, 2024
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.