Třetí svazek působivé monografie o našich dějinách

Pocatky Ceskoslovenske republiky 3_uvodni
Zájemci o naši bohatou historii budou jistě rádi, že vyšel už třetí svazek podnětné kolektivní monografie zaměřené na počátky Československé republiky. Tentokrát se podíváme do let po první světové válce.

Třetí svazek kolektivní monografie Počátky Československé republiky se soustřeďuje na vymezené časové období let 1918 až 1925, tedy na dobu klíčovou pro vnitřní ustavování a stabilizaci nového státu. Přibližuje tři základní okruhy témat, jež se týkají společenské změny. První část se zabývá různými aspekty zrovnoprávnění a emancipace, počínaje proměnami vztahu církví a státu, odstraňováním pozůstatků stavovské společnosti a konče postavením národnostních menšin a změnami postavení žen. Druhá část se zaměřuje na kontinuitu a diskontinuitu v oblasti školství a osvěty. V poslední části nazvané Symboly – sebepojetí – vizuální kultura kniha přibližuje téma nezbytného vyrovnání se s minulostí, ale i proces definování nových hodnot. Publikace může dobře posloužit zájemcům o toto důležité období našich dějin, od kterého nás dělí již století.

 

Počátky Československé republiky 3

Autoři: Jan Kober, Stanislav Holubec (eds.) a kolektiv

Počet stran: 476
Vazba: brožovaná
Formát: 156×232 mm
ISBN: 978-80-200-3457-1
Doporučená cena: 595 Kč

Knihu Počátky Československé republiky 3 vydalo nakladatelství Academia.

 

Ukázka z knihy

Politický vývoj poměrů mezi státem a katolickou církví
Právotvorný pohyb konfesního práva byl samozřejmě ovlivněn církevněpolitickou situací v novém státě, do něhož největší a nejvýznamnější z církví – katolická – vstupovala ve velmi obtížné situaci. Její předchozí loajální postoj k monarchii, a tím také k válce, budil odpor v nemalé části české veřejnosti. Silné protikatolické nálady se projevovaly nejen útoky v tisku, ale též obrazoboreckým spontánním napadáním pomníků a soch, v nichž byla obsažena tak či onak katolická stopa. K jejich rozdmýchávání přispívali svými výroky přední veřejní činitelé, z nichž někteří obsadili státní funkce nebo se stali členy celostátního zákonodárného sboru. Protikatolická vlna se nejsilněji projevovala v Čechách, mnohem méně na Moravě a ve Slezsku, na Slovensku prakticky vůbec (tam naopak byla přijímána jako exces a vyvolávala protičeské nálady). (str. 10–11)

Přečtěte si celou ukázku.

 

O autorech

Doc. PhDr. Stanislav Holubec, Ph.D. et Ph.D., (1978) je historik, působí v Historickém ústavu AV ČR a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Předmětem jeho zájmu je historická paměť, dějiny meziválečného období a post-komunismus.

Zdroj informací: knihkupectví Kosmas

Mgr. Jan Kober, LL.M. se zaměřuje na právní dějiny, občanské právo a ústavní právo. Působí na FF UK v Praze a zároveň působí i v oblasti vědecké popularizace a pořádá přednášky pro veřejnost.

Zdroj informací: Ústav státu a práva AV ČR


Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePočátky Československé republiky 3

Kober, Jan - Holubec, Stanislav

Academia, 2024

Napsat komentář