Historie protifašistického odboje

odboj-nahled
Zajímáte se o 2. světovou válku a o tehdejší podoby odboje? Potom vás jistě potěší dnešní tipy. První stylem spíše beletristická kniha se perspektivou amerického autora zabývá odboji během bojů o Paříž. Druhá publikace nabízí vhled do českého odbojového hnutí v regionu střední Moravy.

Martin Dugard se ve své nové knize Za svobodnou Paříž pustil do dechberoucího vyprávění  z doby druhé světové války. Přístupnou beletristickou formou předestírá příběh odboje z doby, kdy se ve čtyřicátých letech bojovalo o Paříž. Text je doplněn i o různé mapy bojišť.

Za svobodnou Paříž

Obsazení, odboj, osvobození 1940–1944
Autor: Martin Dugard
Přeložil: Martin Nový

Počet stran: 400
Vazba: vázaná
Formát: 145×210 mm
ISBN: 978-80-7689-054-1
Doporučená cena: 498 Kč

Knihu Za svobodnou Paříž vydalo nakladatelství Jota.

Strhující vyprávění o hrdinství, touze po svobodě a obětování se za správnou věc během bojů o Paříž za druhé světové války.
Květen roku 1940. Hitlerova vojska vtrhla do Francie a svět byl znovu ohromen drzou, zničující bleskovou válkou, jež vyvrcholila dobytím Paříže. Napadená země se během několika týdnů zhroutila a její metropole, ono „město světel“ zaslíbené intelektuálům a umělcům, ctěné pro svou atmosféru bezstarostnosti a svobodomyslnosti, se ocitlo pod nacistickou nadvládou.
Okupanti rozpoutali teror, proti němuž se začal formovat vlastenecký odpor. Nacistům padlo za oběť více než sto dvacet tisíc Pařížanů, bezpočet dalších prošel věznicemi Gestapa a skončil v koncentračních táborech. Čím déle nepřítel držel město ve svých spárech, tím větší hrozba na jeho obyvatele doléhala. Zbývala jim jediná naděje: invaze do Normandie, mnoho měsíců intenzivně připravovaná Brity a Američany.
Byly to ale především jedny z největších postav této válečné doby, které měly osud francouzské metropole od počátku v rukou. Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt, George S. Patton a Charles de Gaulle, řídící odboj z londýnského exilu, svými rozhodnutími rýsovali kontury dramatu, rozehraného mezi květnem 1940 a srpnem 1944.
Beletristicky laděný text doplňují situační mapky bojišť.

Ukázka z knihy

Skutečná válka znovu vypukla v pátek.
„Nebe západní Evropy od Paříže po Londýn dnes zaplavila německá letadla, která neberou ohled ani na hranice neutrálních zemí,“ oznamovalo toho dne ranní vydání The New York Times.
Chladný ranní vzduch rozčísl jekot poplachových sirén. Nad francouzskou metropolí se v nízkém letu prohnaly formace dornierů a heinkelů, jež povinně přivítala palba protiletadlových děl. Desetitisíce Pařížanů se jako na povel nahrnuly po schodištích stanic Madeleine, Place des Fêtes a République do útrob metra. Na nástupištích, kde byla zoufalá nouze o tekoucí vodu i veřejné záchodky, ve vlhkém ovzduší trpělivě čekali, až poplach skončí.
Tyto desítky tisíc lidí však představovaly jen malou část ze tří milionů obyvatel metropole. Většina Pařížanů si sirénami nenechala zkazit ráno. Dál si připravovala snídani, pila kávu, oddávala se milování a jinak se chystala na nadcházející třídenní sváteční volno.
Do osmé hodiny bylo po všem. „V Paříži trval letecký poplach hodinu a padesát dvě minuty,“ psaly Timesy. „Protiletadlová děla zuřivě pálila po bombardérech, které prosvištěly nad městem a pokračovaly směrem k mořskému pobřeží.“
Německé stroje odlétly a Paříž se vrátila k normálu. Její obyvatelé opět spěchali do metra, tentokrát aby na cestě do práce stihli svůj vlak.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Martin Dugard (*1961) je americký autor a spoluautor řady knih, většinově zaměřených na historické události a postavy z různých epoch. Jeho díla mnohokrát obsadila první místo v seznamech nejprodávanějších titulů sestavovaných deníkem The New York Times, některá se dočkala i televizního zpracování. Je rovněž podepsán pod scénářem k celovečernímu filmu, přispívá do časopisů, vede vlastní blog a působí jako trenér vytrvalostního běhu.

Zdroj informací: nakladatelství Jota

O nakladateli

Nakladatelství Jota vzniklo téměř před 24 lety a za tu dobu vydalo více než 1000 titulů v mnoha edičních řadách. Zpočátku vydávalo knihy zaměřené regionálně, ale po třech letech podstatně rozšířilo spektrum titulů. Nakladatelství publikuje tvorbu českých autorů i překladovou literaturu.

————————————————

Jak fungovalo české odbojové hnutí v době druhé světové války na Moravě? Na to ve své publikaci Odbojové hnutí na střední Moravě v letech 1939–1945 odpovídá Pavel Kopeček. Dodává rovněž i kontext protinacistického odboje v dalších zemí Evropy.

Odbojové hnutí na střední Moravě v letech 1939–1945

V kontextu protifašistické rezistence v protektorátu Čechy a Morava a v Evropě ovládané nacistickým Německem
Autor: Pavel Kopeček

Počet stran: 672
Vazba: vázaná
Formát: 145×205 mm
ISBN: 978-80-278-0138-1
Doporučená cena: 699 Kč

Knihu Odbojové hnutí na střední Moravě v letech 1939–1945 vydalo nakladatelství Epocha.

Publikace zachycuje působení českého protinacistického odboje v letech 1939–1945 v regionu střední Moravy, a to nejen v kontextu odbojového hnutí v protektorátu Čechy a Morava, ale i v rámci celkového vývoje protinacistické rezistence v dalších evropských zemích. Cílem je přitom nejen popis vzniku a aktivit jednotlivých odbojových struktur a objektivní zhodnocení jejich významu, ale také analýza jednotlivých faktorů, které odbojové hnutí utvářely a ovlivňovaly. Pozornost je rovněž věnována pátracím a represivním akcím, kterými na aktivity odbojových a partyzánských skupin reagovaly nacistické bezpečnostní orgány, zejména služebny gestapa a speciální protipartyzánské jednotky.

Ukázka z knihy

I když se zde gestapu podařilo především velitelskou strukturu Obrany národa na konci roku 1939 a v první polovině roku 1940 výrazně narušit a zatknout velké množství odbojářů do ní zapojených, řada neodhalených místních skupin ON pokračovala dále v ilegální činnosti, a to často prakticky kontinuálně zejména v návaznosti na Petiční výbor Věrni zůstaneme a „druhou garnituru“ Obrany národa, respektive na centrální řídicí orgány vytvořené českým odbojem, Ústřední vedení odboje domácího (ÚVOD) a později i Moravskou pětku.
Tato kontinuita se na střední Moravě týkala zejména skupin působících v městských centrech – Olomouci, Přerově, Prostějově, ale i v Hranicích nebo Lipníku nad Bečvou. Původní členové ON zejména z Přerova a Kroměříže hráli také významnou roli při podpoře výsadků ze SSSR, které se na střední Moravě objevily v létě 1941, resp. západního desantu Silver A, jehož zpravodajská a podpůrná síť zasahovala v první polovině roku 1942 mimo jiné také na Hranicko. Řada členů a funkcionářů Sokola na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku se také zapojila do činnosti sokolské ilegální organizace Jindra, některé místní skupiny ON zejména na Lipnicku se rovněž staly součástí odbojové organizace Lvice.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Pavel Kopeček (*1971) je odborný asistent a vedoucí Katedry společenských věd Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Zaměřuje se na české dějiny 20. století, regionální dějiny, didaktiku dějepisu.

Zdroj informací: nakladatelství Epocha

O nakladateli

Nakladatelství Epocha ve stávající podobě existuje a vydává od října roku 2002. Navazuje na činnost stejnojmenného subjektu, který vznikl roku 1996. Jeho ediční profil byl tehdy vyhraněný, soustředil se na historii prezentovanou životopisnými monografiemi významných postav českých, ale i světových dějin. V roce 2002 se Epocha rozšířila, a to nejen personálně, ale především koncepčně. Její ediční záběr se rozrostl o další žánry a s tím se rozšířila i autorská základna, která se neomezuje jen na domácí zdroje. Dominantním směrem ediční koncepce zůstává i nadále literatura faktu a historie, nově je velký prostor v edičních plánech věnován fantastice.


 Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.

Zaujaly vás dnešní tipy na knihy o odboji za druhé světové války? Napište nám svůj názor v komentářích

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeZa svobodnou Paříž
Obsazení, odboj, osvobození 1940–1944

Dugard, Martin

Jota, 2024

zobrazit info o knizeOdbojové hnutí na střední Moravě v letech 1939–1945
V kontextu protifašistické rezistence v protektorátu Čechy a Morava a v Evropě ovládané nacistickým Německem

Kopeček, Pavel

Epocha, 2023

Napsat komentář