Dítě jako výnosný artikl

obchodnici-s-detmi-hindrakova-nahled
Asi určitě znáte projekt „Adopce na dálku“, jehož prostřednictvím můžete sponzorovat vzdělávání dětí ze zemí třetího světa. Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, osvojit takové dítě úplně?

Ač jsem sama kdysi zvažovala pěstounskou péči, k přijetí dítěte z jiné kultury bych se asi ani v myšlenkách neodvážila. Přece jen, jiná kultura, odlišná mentalita, u větších dětí i jazyková bariéra. Ale to nemusí být nutně na překážku. Jenže… Adopce dítěte například z Afriky skrývá mnohem závažnější úskalí. A tím je obchod s dětmi.

Autorka Hana Hindráková, která píše romány situované do Afriky, v nich často poukazuje na závažné problémy, jež život především v Keni provází. Od Dětí nikoho (ženská obřízka, děti ulice), přes Smrtící byznys (jedovaté léky) až po Bouři nad savanou (vraždící sekta), vždy mimo líčení krásné přírody upozorňuje na nebezpečné jevy, s nimiž se domorodí obyvatelé potýkají. Nejinak je tomu i v její nejnovější knize s názvem Obchodníci s dětmi, kterou vydalo, stejně jako většinu předchozích titulů autorky, nakladatelství Alpress.

Hlavní hrdinkou je Izabela Steiner, kterou známe jako reportérku Noru Kubíkovou z románů Svítání nad savanou a Bouře nad savanou. Vdala se za svoji lásku Daniela Steinera a křestní jméno si změnila (stejně jako svůj vzhled), aby zůstala skryta před pozůstatky nebezpečné sekty mungiki, jejíž chapadla pomáhala rozkrýt. Měla by být šťastná, ale není. Její biologické hodiny netikají, ale přímo buší, a vnáší nesoulad mezi ni a manžela, který už má dospělého syna. Řešením by mohla být adopce již většího dítěte nejlépe přímo v Africe. Jenže Izabela ani Daniel netuší, co je čeká…

Děsivý příběh působí zpočátku trošku chaoticky, protože autorka chce pokrýt problematiku obchodu s dětmi co nejšířeji. Proto zahrnuje velké množství postav, které se proti své vůli dostanou do sítí obchodníků cílících na co nejvyšší výdělky na neštěstí druhých. V Africe je totiž neplodnost důvodem k zapuzení ženy, a navíc zde stále kvete šamanismus, jenž si žádá lidské oběti! V neposlední řadě tu zohledňuje i zájem bílých lidí, kteří si myslí, že dávají domov osamělému dítěti, šanci na lepší život…

Hana Hindráková podkrývá, odkud se všechny tyto „opuštěné“ děti berou. Syrové vyprávění bude pro čtenáře nejspíš silnou kávou, přece jen si nedovedeme představit, čeho všeho jsou „obchodníci s dětmi“ schopní. Kolik nešťastných životů po nich zůstává, kolik bolesti a ztráty… Jako matce se mi chtělo nad stránkami plakat. Jenže jen pláč nepomůže těmto praktikám udělat konec, ba ani kniha samotná asi mnoho nezmůže. Ale možná nám umožní pochopit, co při bohulibém naplňování svých tužeb můžeme způsobit, a odradí nás od myšlenky na přeshraniční adopce dětí. Neboť kde není poptávka, není třeba nabídky…

Autorce opět stačilo 250 stránek, aby vytvořila plastický napínavý příběh, který zasáhne čtenáře přímo do srdce. Dokázala, že je skvělou vypravěčkou. Pokud máte rádi neidealizované příběhy z prostředí černého kontinentu, pak prosím nevynechejte Obchodníky s dětmi.


Knihu Obchodníci s dětmi vydalo nakladatelství Alpress.

 

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeObchodníci s dětmi

Hindráková, Hana

Alpress, 2023

Napsat komentář