Rozhovor s Martinem Patřičným k vydání 2. vydání Tajemství dřeva.
Jaký je Váš nejsilnější zážitek z lesa?
Asi z dětství? Jako kluci jsme šli o prázdninách s bráškou do lesa. A tam jsme (po delší době) sekyrkami „ubobrovali“ živou, krásnou břízku. Když padla na zem, ohromný oblak listí, zeleně a černobílý kmínek… bylo nám všelijak. Zamaskovali jsme pařízek trávou, z trávy posbírali odštěpky a stromek zatáhli hluboko do lesa. To už jsme pochopili, že jsme udělali něco špatně, něco, co nepůjde napravit. A abychom změnili alespoň něco, rozhodli jsme se, že za trest každý sníme kus z té břízy. Odštěpek. Přežvykovali jsme ho celou cestu domů.
Co Vás na dřevu i po letech nepřestává bavit?
Asi pořád nejvíc ta nepřeberná a hýřivá jinakost, různost. V kresbě, textuře, barvách tlumených. Teplo při pohlazení. Dřevo je samozřejmé a blízké, protože žilo. Vždycky znovu v něm najdete něco nového. Každý kus je jiný.
Hrajete si se dřevem s vnoučaty?
Hrál jsem si s dětmi i vnoučaty a hrajeme si pořád. Ideální děda? To jistě ne, ostatně každý malý člověk je jiný a chce dělat něco trochu jiného. Jeden bojovku, druhý stavět hrad, postýlka, princezna, divadlo… Hodně se liší holky od kluků. Nevšímejte si knížek a filmů, berte vlastní zkušenost a uvidíte. Liší se.
Nejatraktivnější z dřevařských technik je asi soustružení, ale cokoliv uděláte doopravdy, má smysl. Cesta lesem s lupou, krabičkou na nálezy, provázek, nožík… Pilka a brusné papíry na „pracovním“ ubrusu stolu, kde jíte. Dejte se do toho!
Je to v dnešní době pro děti stále ještě způsob, jak si vyrobit hračky?
V lesoparku, kde se neuklízí, najdete vždycky kus kořene.
U truhlářů, co dělají s masivem – rostlým dřevem –, dostanete nebo koupíte odřezky. Klidně jim řekněte, na co to chcete. Jako děti jsme s bráškama pořád stavěli „vesničku“. Pokud se pamatuju, nebyla nikdy hotová…
A zvládne to každý rodič a každé dítě?
No jasně! I když se to nepovede, kostka je šišatá, figurka křivá, náramek prasknul, no a co? Ten čas je důležitý, čas, kdy něco s dětmi děláte – skutečně, doopravdy. Pak dlouho nic a pak teprve nějaká večeře.
„Pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je jediná na světě…“ (Exupéry)
Jak začít?
To je snadné. Koupit si knihu Tajemství dřeva. (smích) Je plná dřevěných věcí, námětů, příběhů. A napsal jsem i jiné knihy o dřevě a nejen o něm.
Prostě začít! Jít s dětmi ven, do opravdového lesa, k potoku třeba, něco najít, kus kůry (topol), klacek, vidlici a nožem ořezat, očistit a doma usušit.
Ano, a taky… Chystá se nový cyklus Dřevěných večerů – Praha 6, Petřiny, nová pobočka Městské knihovny, první bude 15. 11. a pak příští rok, přijďte!
Jak můžeme les chránit, aby jeho tajemství zůstalo i pro další generace?
Nevím. To je moc široká otázka i pro obě lesnické a dřevařské fakulty, co máme. Stála by za debatu rady starších i poučených mladších, stála. Už jenom si říct, co nového o lese víme za posledních 50 let! Aby to mohla přijmout „široká veřejnost“.
Až bude zájem a já budu požádán, tak vám to budu moderovat.
Jaký je Váš oblíbený kus dřeva spojený s adventem?
No, tak – co je to advent? Radostné očekávání příchodu Spasitele.
Pro spoustu lidí příprava na hodování vánoční, tolik dárků od Ježíška, zimní slunovrat. Začne přibývat světlo a to světlo má nádech něčeho zvláštního, možná bych řekl mystického, kdyby to slovo už nebylo tak beznadějně pokažené. V tenhle čas stromy spí a je to dobrý čas na kácení – klid mízy, ubývající měsíc…To jsem tu romantiku naboural, že?
Ale – není to zase tak dlouho, co si o svátcích bereme stromky domů a zdobíme je.
Už je to tradice. A pořád je to tak, že většina vánočních stromků je ze dřeva. A tahle věta není tak hloupá, jak vypadá.
Autorka rozhovoru: Petra Severová
Související knihy
Všecky krásy dřevaPatřičný, Martin
Grada, 2014
Tajemství dřevaPatřičný, Martin
ISMC Bohemia, 2018
Velká kniha o dřevěPatřičný, Martin
Fortuna Libri, 2016
Pracujeme se dřevemZákladní příručka
Martin Patřičný
Grada, 2010
Jako v nebiPatřičný, Martin
Agentura KRIGL, 2012
Patřičná čítankaPatřičný, Martin
Jonathan Livingston, 2014
Kus dřeva ze stromu poznáníPatřičný, Martin - Ludvík, Bedřich
Edice České televize, 2011
Doba dřevěná totiž pořád trvá. Žijeme v ní. To jen nás trochu matou ty technologie a aplikace – ale – podstata je dřevo. Samozřejmé a magické