Oběť, nebo spoluviník?

heydrichovi_muzi_z_vychodni_marky
Jakou roli hráli Rakušané v dobách národního socialismu? Rakousko přijalo obraz oběti a na něm postavilo svou poválečnou identitu. Jeho rolí v národním socialismu se zabývá Matthias Gafke v knize Heydrichovi „muži z Východní marky“.

Dne 15. března 1938 oslavovali Vídeňané po anšlusu Rakouska na náměstí Hrdinů (Heldenplatz) Adolfa Hitlera. Po válce se Rakousku podařilo stylizovat se jako „první oběť Hitlerovy dobyvačné politiky“ a nacionální socialismus představit jako čistě „německý“ problém. Zatímco výzkum pachatelů ve Spolkové republice Německo od 90. let zásadně změnil představu o osobách zodpovědných za válečné zločiny, Rakousko na to dosud stále čeká. V historické vědě bylo přitom již delší dobu známo, že například tři čtvrtiny všech velitelů vyhlazovacích táborů pocházely z bývalé rakousko-uherské monarchie. Tato reprezentativní a široce pojatá studie poprvé analyzuje 51 vedoucích pracovníků bezpečnostní policie (Sipo) a SD, což je počin, který poskytuje zcela nový pohled na Ostmark (Východní marku), na historii Rakouska v rámci nacionálního socialismu.

Heydrichovi „muži z Východní marky“

Rakouský vedoucí personál bezpečnostní policie a SD 1939–1945
Autor: Matthias Gafke
Přeložila: Nina Fojtů

Počet stran: 512
Vazba: brožovaná
Formát: 133×206 mm
ISBN: 978-80-200-3269-0
Doporučená cena: 595 Kč

Knihu Heydrichovi „muži z Východní marky“ vydalo nakladatelství Academia.

Ukázka z knihy

Pifrader strávil asi deset let na evropských a  afrických bojištích, než se po skončení své služby vrátil do vlasti. Tam si ho všiml vedoucí salcburského policejního ředitelství, dvorní rada dr. Otto Steinhäusl, a opatřil mu v únoru 1926 místo ve sboru Spolkové bezpečnostní stráže (Bundessicherheitswache). Jedním z  objevů hnědého dvorního rady, který se od roku 1923 cítil spojen s nacistickým hnutím a neustále hledal obdobně smýšlející osoby, byl Rudolf Mildner, s nímž se Pifrader rychle spřátelil. Společně se připravovali na maturitní zkoušku, kterou složili 28. května 1930 na salcburském gymnáziu. Do NSDAP oba muži vstoupili 10. listopadu 1931 v Innsbrucku, kde začali v letním semestru roku 1930 na Univerzitě Leopolda Franzena studium práv, které v červenci 1934 završili promocí.
V Pifraderově soukromém životě se v těchto letech také projevily významné změny. V roce 1929 si vzal o šest let mladší Marii Theres Hauserovou, jejíž otec pracoval jako pekařský mistr v Salcburku. Z jejich manželství se narodily tři děti, což se velmi přiblížilo Himmlerovu přání, aby každá rodina příslušníka SS měla mezi čtyřmi a šesti vlastními potomky. (str. 150)

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Matthias Gafke (1984) vystudoval moderní a soudobé dějiny a germanistiku na Technické univerzitě v Drážďanech. V roce 2013 získal doktorát na Univerzitě Stuttgart.

Zdroj informací: Kosmas


Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. Vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa. Tradiční cílovou skupinu produkce nakladatelství Academia tvoří vysokoškolští studenti, pedagogové a odborná veřejnost. V posledních letech také stoupá počet laických zájemců o populárně naučnou a uměleckou literaturu. Všechny publikace jsou proslulé profesionálním zpracováním – pečlivou redakční přípravou a kvalitní grafickou a tiskovou podobou. Splňují tak požadavky všech náročných zákazníků.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeHeydrichovi „muži z Východní marky“
Rakouský vedoucí personál bezpečnostní policie a SD 1939–1945

Gafke, Matthias

Academia, 2022

Napsat komentář