Jaké jsou poměry v KLDR? Poslechněte si to…

Svedectvi o zivote v KLDR_uvodni
Po návratu ze Severní Koreje začala Nina Špitálníková shromažďovat příběhy těch, kteří odtamtud uprchli. Sedm rozhovorů zařadila do knihy Svědectví o životě v KLDR, jež získala cenu Magnesia Litera. Nyní se toto dílo dočkalo mluvené podoby.

Všechno, co jste chtěli vědět o životě v KLDR (a totalitě vůbec), ale báli jste se zeptat… Z několika desítek rozhovorů, jež pořídila s uprchlíky ze Severní Koreje, vybrala česká koreanistka sedm, které nejvýmluvněji zachycují různé aspekty každodenního života v nejuzavřenější zemi světa. A role tazatelky se Nina Špitálníková zhostila také při nahrávání audioknižní verze svého díla. Mezi vybranými respondenty, ztvárněnými sedmičlenným hereckým ansámblem, najdeme vysokoškolskou studentku i důchodkyni, šmelináře i feministku – ti všichni se empatické tazatelce svěřili se svými zážitky, vzpomínkami, pocity a obavami, při jejichž poslechu našinec jen nevěřícně kroutí hlavou. Poměry v KLDR totiž překonávají i ty nejdivočejší dystopické vize a nejhrůznější na jejich líčení je právě fakt, že nemáme co do činění s fikcí, ale s děsivou realitou 21. století. Kniha přinášející vzácná svědectví lidí uprchnuvších z područí severokorejského režimu získala v roce 2021 cenu Magnesia Litera za publicistiku.

 

Svědectví o životě v KLDR

Autorka: Nina Špitálníková
Interpreti: Milena Steinmasslová, Gustav Hašek, Vladimír Javorský, Eliška Zbranková, Kristýna Podzimková, Alexej Pyško, Johanna Tesařová, Nina Špitálníková
Režie: Michal Bureš

Vazba: CD
ISBN: 8594169484334
Doporučená cena: 399 Kč

Audioknihu Svědectví o životě v KLDR vydalo nakladatelství OneHotBook.

 

Ohlasy ke knize

Některé detaily mohou působit až tragikomicky, jak si společenský organismus libuje v despocii, a jsou důkazem, že lidská svoboda je nejmocnějším motivem lidského jednání a společenského dění i v prostoru za ostnatými dráty.

Vít Kremlička, Reflex.cz

Kniha zcela jistě zaujme otřesností severokorejské totality, před níž bledne i Orwellova fikce, mimořádná je však především osobně-lidská rovina toho, co jednotliví utečenci vypovídají o svém vnímání tamější reality.

Magnesia Litera 2021

 

Poslechněte si ukázku z audioknihy.

 

O autorce

Nina Špitálníková, (* 1987) absolventka koreanistiky na FF UK v Praze, se již od počátku studia odborně věnuje severokorejské propagandě, kultu osobnosti Kim Il-sŏnga a každodennímu životu v KLDR. Své poznatky ze dvou studijních pobytů v Severní Koreji publikovala v knize Na studiích v KLDR: Mezi dvěma Kimy (2017). Teprve několik let po svém návratu začala sbírat příběhy lidí, kteří odtamtud uprchli. Sedm z těchto rozhovorů nakonec zařadila do knihy Svědectví o životě v KLDR (2020), která jí v roce 2021 vynesla cenu Magnesia Litera za publicistiku. Coby aktivistka zabývající se mimo jiné tématy genderové nerovnosti a samoživitelství byla v letech 2019 a 2020 nominována na Cenu Františky Plamínkové v kategorii osobnost roku. V současnosti působí jako dramaturgyně a produkční v pražském multikulturním centru Crossclub a je posluchačkou oboru Orální historie – soudobé dějiny na FHS UK.

Zdroj informací: OneHotBook


Nakladatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti. Audiokniha v podání OneHotBook není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým ze spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeSvědectví o životě v KLDR (audiokniha)

Špitálníková, Nina

OneHotBook, 2021

Napsat komentář