Vydejte se s námi na biografickou procházku historií. V dnešních tipech najdete hned tři knihy, jejichž prostřednictvím lépe poznáte francouzského básníka Charlese Baudelaira, českého nakladatele Františka Laichtera a premiéra Spojeného království Winstona Churchilla.
Jednoho z nejvýznamnějších francouzských básníků představuje Yslaire ve svém komiksu pro dospělé. Životem Charlese Baudelaira vás provede Jeanne Duvalová. Přezdívaná „černá Venuše“, o které se toho sice moc neví, ale přesto se stala hlavní hrdinkou tragického milostného příběhu.
I dvě stě let po svém narození zůstává Charles Baudelaire jedním z nejčtenějších a nejobdivovanějších básníků. V tomto komiksu se ovšem na jeho život díváme optikou Jeanne Duvalové, té, kterou miloval i nenáviděl nejvíc. O Jeanne ve skutečnosti nevíme prakticky nic: neznáme její pravé jméno, nevíme, kdy se narodila ani kdy zemřela, nemáme žádný z jejích dopisů. Zůstalo jen pár svědectví, několik portrétů od samotného Baudelaire a samozřejmě básně, k nimž ho inspirovala. Přesto se díky Yslairovi dovedeme vcítit do této vzývané a opovrhované ženy, „černé Venuše“, jež musela čelit misogynii i rasismu své doby. Před očima nám tu ve fascinujících kresbách a s množstvím pečlivě rešeršovaných detailů vyvstává nejen tragický milostný příběh Jeanne a Charlese, nýbrž také okolnosti vzniku Květů zla a bohémské a umělecké, ale i revoluční prostředí Paříže kolem poloviny 19. století.
Slečna Baudelairová
Autor: Yslaire
Přeložil: Michal Zahálka
Počet stran: 160
Vazba: vázaná
Formát: 220×310 mm
ISBN: 978-80-257-3677-7
Doporučená cena: 548 Kč
Knihu Slečna Baudelairová vydalo nakladatelství Argo.
Ukázka z knihy
Prohlédněte si celou ukázku.
O autorovi
Yslaire (vlastním jménem Bernard Hislaire, nar. 1957) je belgický autor komiksů. Narodil se v Bruselu, kde také vyrůstal v intelektuálním prostředí: jeho otec byl novinářem, matka diplomatkou. Komiksové tvorbě se věnuje už od mládí, vystudoval ji na bruselské škole Institut Saint-Luc. Jako autor si libuje v hledání nového rukopisu pro každý další projekt, přičemž často zároveň variuje i své umělecké jméno (Hislaire, iSlaire, Yslaire, Sylaire…). Proslavil se komiksovým seriálem Bidouille et Violette o dobrodružstvích a lásce dvou školáků, který vycházel ve slavném časopise Spirou od roku 1978. Jeho bohatá tvorba zahrnuje nejen komiksy, ale i divadlo a film. Na komiksu Nebe nad Louvrem (2009) spolupracoval s proslulým spisovatelem Jeanem-Claudem Carrierem, později společně s Laurencem Erlichem vytvořil Úropu (2012), vizi Evropy v roce 2032. Celkem se jeho komiksových alb prodalo víc než milion a půl výtisků, přeložena byla do desítky jazyků. Je důstojníkem francouzského Řádu umění a literatury a od roku 2017 předsedou komiksové Akademie Victora Rossela.
Zdroj informací: nakladatelství Argo
————————————————
Víte, kdo byl František Laichter? Nahlédněte do života tohoto českého nakladatele prostřednictvím jeho pamětí a zjistěte, co obnášela nakladatelská činnost (nejen) v meziválečném období.
Paměti významného českého nakladatele Františka Laichtera (1902–1985), nejmladšího ze tří synů nakladatele Jana Laichtera (1858–1946). Ve svých pamětech, psaných s časovým odstupem v letech 1974–1980, líčí činnost nakladatelství ve dvacátých a třicátých letech, kdy produkce reflektovala aktuální politické otázky, složité období protektorátu a nakonec beznadějný zápas o zachování demokratické podoby nakladatelského oboru v poválečných letech, který vyústil – stejně jako u dalších významných nakladatelských domů – v likvidaci roku 1949. Autor zasadil své vyprávění do širšího kontextu dobových událostí a vytvořil tak poutavý obraz vývoje české společnosti.
O umlčené kulturní epoše (I + II. díl)
Kus nakladatelské historie
Autor: František Laichter
Počet stran: 1796
Vazba: vázaná
Formát: 135×207 mm
ISBN: 978-80-200-3213-3
Doporučená cena: 1 Kč
Knihu O umlčené kulturní epoše (I + II. díl) vydalo nakladatelství Academia.
Ukázka z knihy
Bylo tomu tak v českých pohádkách, že naši lidé rádi v mládí odcházeli do světa na zkušenou; bylo tomu tak za Rakouska, a tím více za Masarykovy republiky, kdy se nám po válečné spoutanosti otevřely dveře do nejrůznějších zemí. Masaryk sám byl příkladem světaznalého muže. Naše republika v dohodě se spojenci poskytovala mladým dychtivcům hojná stipendia. V mém případě byl to ovšem přímo můj otec, který mi umožnil tříletý pobyt v zahraničí. Byla to z jeho strany – vzhledem k jeho finanční tísni – oběť, za kterou jsem mu dodnes hluboce a doživotně vděčen. Zároveň jsem ho jako skaut ujistil, že budu žít skromně a vyjdu s minimem.
Na dvě země jsem myslel: nejdříve na naše německé sousedy, kteří nás jako moře obklopovali a jež jsem proto nemohl ignorovat. Ostatně jejich vysoké školy bývaly proslulé. A pak jsem horoucně myslel na Francii, která naše duchovní a umělecké pracovníky od doby Karla IV. a zvláště v 19. a začátkem 20. století mocně inspirovala.
Z Německa – po zamítnutí Berlínem pro „numerus clausus“ aplikovaný na cizince, jsem si na tři semestry vybral dvě města: především saské Lipsko, názorně a soustředěně ztělesňující nakladatelskou činnost, a bavorský Mnichov proslulý výtvarnickou patinou. (str. 129–130)
Přečtěte si celou ukázku.
O autorovi
František Laichter byl nakladatel, editor a nejmladší ze tří synů nakladatele Jana Laichtera. Od poloviny dvacátých let pracoval v rodinné firmě a sledoval nakladatelský ruch v Československu i v cizině. Za studií v Praze, ale i Lipsku, Mnichově, Montpellier a Paříži navíc získal vedle důkladné jazykové průpravy přehled o knižní kultuře za hranicemi vlasti. Stal se rovněž jedním z hlavních reprezentantů československé knihy na mezinárodních nakladatelských kongresech. Doma za otce přebíral většinu úkolů. Jan Laichter starší mu dopřával samostatnou tvůrčí činnost v podobě tvorby edičního plánu, včetně zakládání nových řad. Tak v roce 1931 vznikla Laichterova filosofická knihovna, jež potvrdila spojení nakladatelství s českým učeným světem. Po vzoru zakladatele byl i František angažovaný nakladatel a od roku 1933 cíleně přinášel na trh knihy, které se zabývaly aktuálními politickými otázkami, analýzou antidemokratických proudů v odborné i beletristické podobě.
Zdroj informací: Provenio
————————————————
Jak dobře znáte jednoho z nejvýznamnějších státníků 20. století Winstona Churchilla? O tomto bojovníkovi proti fašismu, který odmítal Mnichovskou dohodu i další ústupky Hitlerovi, se dočtete v knize Winston Churchill: Vrcholy a pády.
Kniha se zabývá Churchillovou rolí ve válečných událostech, především jeho působením v kritickém období, kdy Hitlerovo Německo ohrozilo samotnou existenci Anglie.
Winston Churchill se stal premiérem v nejtěžší chvíli, v květnový den roku 1940, kdy hitlerovci vtrhli do Nizozemska, Belgie a Lucemburska, kdy se už schylovalo k zoufalé evakuaci spojeneckých jednotek z Dunkerku a kdy zbývalo jen několik týdnů do potupné kapitulace Francie. Blížilo se období ničivých náletů Luftwaffe, které připravily o život desetitisíce britských civilistů…
Churchill stál před gigantickým úkolem – stmelit národ k energickému odporu proti německému běsnění a přesvědčit americkou veřejnost, že Británie je pro Ameriku cenným a odhodlaným spojencem, kterého stojí za to ve válce účinně podpořit.
Mezi rodinou a dějinami – i tak by se dala charakterizovat tato neobyčejná kniha. Přestože o britském válečném premiérovi už existuje bohatá literatura, autorovi se podařilo najít nový úhel pohledu na Churchilla jako na bytost z masa a kostí a z nejtěsnější blízkosti zachytit jeho rozhodování, každodenní jednání i svérázné zvyklosti. Stáváme se účastníky napínavých válečných zvratů a politických manévrů, přitom pronikáme i do intimního prostředí Churchillovy rodiny a prožíváme s ní válku: s Winstonovou největší oporou manželkou Clementine, s mladší dcerou Mary, která by tak ráda unikla ochranitelským snahám rodičů a sama se víc zapojila do válečného úsilí, s problémovým synem Randolphem i s jeho krásnou, ale nepříliš šťastnou mladou manželkou Pamelou.
Nejtěžší válečné měsíce prožijeme i s klíčovými členy válečného kabinetu a obětavého personálu. Ocitneme se v sídle britských premiérů na Downing Street, ale také ve venkovském zámečku Chequers, anebo v Ditchley, útočišti pro dny nejtvrdšího bombardování. Kniha přináší plastický obraz života Britů v době německých leteckých útoků, představí nám dva důležité muže, které do Londýna vyslal prezident Roosevelt, a zavede nás také mezi nacistické pohlaváry Hermanna Göringa, Josepha Goebbelse či Rudolfa Hesse.
Knihu zhltneme jedním dechem, jako by šlo o napínavou beletrii, přitom žádný výrok v uvozovkách, dokonce ani jediná zmínka o projevených emocích osob nejsou smyšlené – autor totiž vycházel z deníkových záznamů, archivních zdrojů i utajovaných dokumentů, z nichž mnohé byly uvolněny zcela nedávno.
Winston Churchill: Vrcholy a pády
Autor: Erik Larson
Přeložil: Štěpán Jindra
Ilustroval: Ondřej Červenka
Počet stran: 632
Vazba: vázaná
Formát: 165×235 mm
ISBN: 978-80-7335-768-9
Doporučená cena: 498 Kč
Knihu Winston Churchill vydalo nakladatelství Leda.
Ukázka z knihy
Na zadním sedadle prvního vozidla seděl nejvyšší představitel britských námořních sil, pětašedesátiletý první lord admirality Winston Spencer Churchill. Tutéž funkci už zastával za minulé války, a nyní ho do ní znovu jmenoval ministerský předseda Neville Chamberlain, když došlo na vyhlášení války současné. Ve druhém voze jel Churchillův policejní osobní strážce, detektivní inspektor Walter Henry Thompson ze zvláštního oddělení Scotland Yardu, jehož zodpovědností bylo chránit Churchillův život. Thmopson byl vysoký a štíhlý, nechyběl u žádného dění, takže ho často zachycovaly i fotografie v tisku, ale zřídkakdy o něm padla jakákoli zmínka. V tehdejším žargonu ho řadili mezi „nádeníky“, spolu se spoustou dalších osob, které udržovaly vládní soustrojí v chodu: bezpočtem osobních parlamentních tajemníků, asistentů a písařek, lidí představujících pěchotu Whitehallu. Thompson ovšem na rozdíl od většiny ostatních nosil v kapse svrchníku za všech okolností pistoli. (str. 23–24)
Nezapomeňte si prohlédnout celou ukázku.
O autorovi
Erik Larson (*1954) je absolventem University of Pennsylvania (obor ruské dějiny, jazyk a kultura) a Columbia University (žurnalistika). Jako publicista přispívá do významných periodik, například do The Wall Street Journal, Time Magazine a The New Yorker. Především je však autorem osmi knih, z nichž šest zaujalo přední příčky na žebříčku bestsellerů. Jeho nejznámější díla lze označit za beletrizovanou historickou literaturu faktu: mají románovou podobu, přesto se důsledně drží reálného průběhu událostí a vystupují v nich reálné osoby. Próza Vrcholy a pády Winstona Churchilla je mezi nimi nejnovější. Česky dříve vyšly knihy V zahradě bestií (2012, anglicky In the Garden of Beasts) o rodině amerického velvyslance v Hitlerově Německu třicátých let 20. století a Ďábel v Bílém městě (2017, anglicky The Devil in the White City), skutečný příběh z doby velké světové výstavy v Chicagu roku 1893, městě v té době současně sužovaném řáděním sériového vraha. Larson se zaměřil i na další pohnuté události a období, jako bylo potopení parníku Lusitania v roce 1915 (Dead Wake: The Last Crossing of the Lusitania) či katastrofa z roku 1900, kdy část pobřeží Texasu zpustošil dosud nejhorší hurikán (Issacʼs Storm). V ranějších knihách se zabýval rovněž otázkou držení zbraní v USA či kontroverzním sledováním spotřebitelů obchodními firmami. Larson o psaní také přednáší, a to jak na několika univerzitách, tak pro širší publikum po celých Spojených státech. Jak sám zmiňuje i v úvodu této knihy, ze Seattlu se nedávno přestěhoval na Manhattan. S manželkou – lékařkou mají tři dcery, které se z rodinného hnízda postupně rozlétly do nejrůznějších míst a oborů.
Zdroj informací: nakladatelství Leda
Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.
Která z dnes představených knih vás nejvíce zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.
Související knihy
Slečna BaudelairováYslaire
Argo, 2022
O umlčené kulturní epoše (I + II. díl)Kus nakladatelské historie
František, Laichter
Academia, 2021
Winston Churchill: Vrcholy a pády Larson, Erik
Leda, 2021
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.