Dopisy německého šlechtice, který sháněl bohatou manželku

Dopisy Zesnuleho_uvodni
Přečtěte si o Anglii z pohledu pruského knížete, který se na britské ostrovy vydal s úmyslem opatřit si bohatou ženu. Tu sice nezískal, ale jeho dopisy z cest, které posílal bývalé manželce, se staly hitem.

Německý šlechtic Hermann von Pückler-Muskau (1785–1871), proslul jako vynikající zahradní architekt a světoběžník (své cesty po Evropě, Africe i Asii vylíčil v řadě cestopisů, v nichž vystupuje pod pseudonymem Semilasso). Když jej jeho nákladné záliby přivedly na mizinu, vydal se na britské ostrovy, aby tam hledal bohatou dědičku. Dopisy, které psal své bývalé ženě Lucii (plán na rozvod a bohatou nevěstu z ciziny, která zachrání rodinné panství, pocházel ostatně z její hlavy), vyšly souborně pod názvem Briefe eines Verstorbenen (Dopisy zesnulého) v letech 1830–1831. Barvité popisy (Walesu, Anglie, Irska a Francie či Německa a Nizozemska) z pera proslulého bohéma a floutka měly nečekaný a senzační úspěch. Dílo, které Pücklerova žena mezitím nechala anonymně vydat, autorovi, přestože se vrátil domů nejen bez nevěsty, ale i bez haléře, přineslo částečné finanční zajištění a zároveň se – dle literárního historika Güntera J. Vaupela – staly nejčtenější německy psanou knihou 19. století.
Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

 

Dopisy Zesnulého I.

Anglie v letech 1826–1828 očima pruského knížete
Autor: Hermann von Pückler-Muskau
Přeložil: Dušan Špitálský

Počet stran: 668
Vazba: vázaná
Formát: 145×200 mm
ISBN: 978-80-257-3665-4
Doporučená cena: 698 Kč

Knihu Dopisy Zesnulého I. vydalo nakladatelství Argo.

 

Ukázka z knihy

Říšský hrabě a později pruský kníže Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, mj. dandy, voják, cestovatel, literát, zahradní architekt, excentrik, hazardní hráč a milovník krásných žen, se narodil v hornolužickém Mužakově (Muskau) v saském kurfiřtství dne 30.října 1785, v neděli, prý přesně v hodině dvanácté, a jakožto „nedělní dítě“ byl celý život přesvědčen o své výjimečnosti. Vztah jeho rodičů, Ludwiga Carla Hanse Erdmanna von Pückler(1754–1811) a Clementine Kunigundy Charlotty Olympie, rozené von Callenberg (1770–1850), nebyl právě harmonický už proto, že otec přinesl do svazku nevelké panství a zanedbaný zámek Branitz nedaleko hornolužické Chotěbuzi (Cottbus), zatímco z manželčiny strany získala rodina podstatně větší jmění: jedno z nejrozlehlejších šlechtických panství v německy mluvících zemích včetně impozantního zámeckého sídla v Muskau. Rozsáhlé callenberské věno bylo třeba zohlednit též v jejich přídomku, proto von Pückler-Muskau. (str. 7)

Přečtěte si celou ukázku.

 

O autorovi

Německý šlechtic Hermann von Pückler-Muskau (1785–1871), zahradní architekt a světoběžník, vylíčil neotřelým způsobem své cesty po Walesu, Anglii, Irsku, či Francii (1828–1829) v díle, které v Německu v 19. století překonalo oblibou i Goetha.

Zdroj informací: nakladatelství Argo


Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992. Jeho hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokáže seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů. Snaží se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeDopisy Zesnulého I.
Anglie v letech 1826–1828 očima pruského knížete

von Pückler-Muskau, Hermann

Argo, 2021

Napsat komentář