S našimi tipy se dnes dostanete do přírody. Budete prožívat radost ze života, prozkoumáte nezvyklá obydlí v korunách stromů i jinde a dozvíte se mnoho užitečných informací o rostlinách i zvířatech.
Nakladatelství Malvern připravilo nové vydání poetické knihy Kéž tonu v radosti od Jeana Giona, v níž autor v duchu vitalismu oslavuje přírodu, filozofii a potěšení ze života.
Kéž tonu v radosti
Autor: Jean Giono
Přeložil: Jaroslav Zaorálek
Ilustroval: Vojtěch Jirásko
Počet stran: 400
Vazba: vázaná
Formát: 140×215 mm
ISBN: 978-80-7530-249-6
Doporučená cena: 348 Kč
Knihu Kéž tonu v radosti vydalo nakladatelství Malvern.
Akrobat Bobi přináší lidem náhorní plošiny radost tím, že je naučí potřebě „zbytečně promarněného času“, času stráveného procházením a sledováním přírody; činí tak prostými věcmi: výsadbou narcisů místo brambor, přivedením jelena, který je záminkou k bujaré hostině, jednoduchými a téměř zapomenutými gesty… Rodí se bratrství, zakládá „společenství“. Aby však radost zůstala, musí každý dosáhnout vnitřního míru. Ale právě zde nakonec Bobiho práce narazí a v ději dochází ke zvratu. V poetickém románu Jean Giono opěvuje život blízký zemi, slávu polí a lesů i moudrost pastýřů.
Již dávno jsem toužil napsat román, v němž bych se pokusil vystihnout polyfonii života. Zdá se mi, že v dnešních knihách je věnováno příliš mnoho místa nicotnostem, kdežto opravdová, význačná krása je zanedbávána. Ve většině knih je stále jen jeden prvek, jediné símě lásky ve všech variacích a půdu jim dodává vždy jen člověk. Román bez lidí je těžko myslitelný, ale existuje… Řeka je živoucí bytost se svou láskou i zlostí, svou silou, se svým náhodným štěstím, se svými nemocemi i se svou touhou po dobrodružstvích. Také potoky a prameny jsou živoucí bytosti: milují, podvádějí, lžou, zrazují, jsou krásné v květu a v mechu. Lesy dýchají. Luka a pastviny, pahorky, mořské břehy, oceány, údolí, vrcholky hor vydané blesku, ponuré skalní stěny, na kterých řádí od pradávna vichr: vše to není jen pastva pro naše oči, ale společnost živoucích bytostí. Známe dosud nanejvýš jejich anatomii. Obklopují-li nás tajemstvím se všech stran, je to proto, že jsme dosud nepostihli psychologii země, rostlin, řek a moří. (…) Kdo žil nějaký čas v horské krajině, tomu není třeba říkat, jaký prostor zaujímá pohoří v řeči lidí. V rybářské vesnici je to moře; u rolníka pole a luka. Člověka nelze izolovat. Není izolován: tvář země sídlí v jeho srdci.
Jean Giono
O autorovi
Jean Giono (* 30. března 1895, † 9. října 1970) byl spisovatel původem z Francie, který se ve svém díle zabýval především popisem vesnického života v kraji Provence. Jeho literární tvorba se dá poměrně těžko zařadit. Jean Giono se stylem psaní vždy pohyboval na pomezí jiných spisovatelů. Přátelil se s Albertem Camusem či André Bretonem. Narodil se v Monosque, v malém městečku ve francouzských Alpách. Svá studia skončil už v šestnácti letech. Jeho otec byl už starý a nemocný, a tak musel Jean pracovat, aby finančně podporoval rodinu. Roku 1914 vstoupil do armády a v první světové válce bojoval v bitvě u Verdunu, jednoho z nejkrvavějších bojů v historii. V armádě byl až do konce války, a krátce nato, roku 1921, začal psát. Mezi jeho nejznámější díla patří Kéž tonu v radosti, Hlasy země, Člověk z hor, Země zpívá a především pak Muž, který sázel stromy. Jeho strastiplné zážitky z války způsobily, že se z něj stal pacifista. V roce 1934 působil ve francouzské politické organizaci, odsuzující všechny směry a myšlenky, které vedou k válce, především pak fašismus. Po vypuknutí konfliktu mezi Německem a Francií během druhé světové války byl Jean Giono zatčen za navádění obyvatelstva proti nasazení ve válce. Jean Giono zemřel v roce 1970 v rodném Mosque ve věku 75 let.
Informace byly čerpány ze stránek Knižního klubu.
————————————————
V knížce Fostera Huntingtona Off Grid Life: Život bez sítí objevíte báječné fotografie unikátních domků a přístřešků takzvaně „mimo sítě“. Pokochejte se pohledem na domky na stromě, hausbóty a další zajímavá obydlí.
Off Grid Life: Život bez sítí
Autor: Foster Huntington
Přeložil: Jan Starý
Počet stran: 240
Vazba: vázaná
Formát: 168×210 mm
ISBN: 978-80-271-1233-3
Doporučená cena: 499 Kč
Knihu Off Grid Life: Život bez sítí vydalo nakladatelství Grada v edici Architekt.
Autor bestselleru Van Life – Život na kolech Foster Huntington se po třech letech života v dodávce vrací k sice zakotvenému, ovšem o nic více konvenčnímu životu: k životu ve dvoupatrovém domě na stromě. Tak jako mnozí další nachází Foster svobodu, klid a dobrodružství v životě zcela mimo sítě. V knize plné úžasných fotografií najdeme množství unikátních domů a přístřešků (domů na stromě, přepravních kontejnerů, jurt, hausbótů apod.) na velmi nečekaných místech.
O autorovi
Foster Huntington (*1988) vyrostl v okolí Portlandu a navštěvoval soukromou školu Catlin Gabel School. Zanechal svojí práce designéra s Ralphem Laurenem a opustil Manhattan, aby procestovat zemi ve Volkswagenu Syncro z roku 1987. Později začal nahrávat své fotky na Instagram pod poloironickým hashtagem „#vanlife“. Je autorem knihy Van life: Život na kolech.
Zdroj informací: https://www.wweek.com/homepage/
Edice Architekt
V edici Architekt nakladatelství Grada vyšla spousta zajímavých děl, např. Praha neznámá (včetně dalších dílů), Stylové bydlení, Pražské vinice, Kostely a další.
————————————————
Užijte si pobyt v přírodě s novou knihou Andrease Kielinga Malá lesní škola, která v sobě ukrývá plno zajímavých příběhů, tipů a rad, díky nimž lépe pochopíte potřeby živočichů i rostlin.
Malá lesní škola
O životě v přírodě
Autor: Andreas Kieling
Přeložila: Magdalena Havlová
Počet stran: 208
Vazba: vázaná
Formát: 125×200 mm
ISBN: 978-80-7670-020-8
Doporučená cena: 369 Kč
Knihu Malá lesní škola vydalo nakladatelství Kazda.
Když známý německý dokumentarista, spisovatel a dobrodruh Andreas Kieling procestoval celý svět, začal se na přírodu ve své rodné zemi dívat úplně jinak. Všímal si, že zatímco určité druhy hmyzu a obojživelníků vymírají, výr, sokol stěhovavý, čáp černý, rys nebo vlk se zase vracejí. Ve svém úspěšném videoblogu „Malá lesní škola“ (Kleine Waldschule), který je předlohou této knihy, poutavě vyzrazuje tajemství lesa, díky nimž si pobyt venku opravdu užijete. Dozvíte se, jak si poradit při bouřce či při setkání s divočákem, jak pozorovat zvířata, abyste je nevyplašili, a co všechno se dá zažít v lese při procházkách s dětmi. Ve svém úspěšném facebookovém videoblogu „Malá lesní škola“ (Kleine Waldschule) Andreas Kieling vášnivě diskutuje o aktuálních otázkách: třeba jak se chovat k divokým zvířatům, která se vracejí do naší krajiny, například k vlkům, a jak fatální důsledky pro ekosystém může mít vymírání hmyzu. Nejzajímavější témata a svoje mnohaleté zkušenosti – coby dokumentarista, jako milovník zvířat a rostlin i jako otec, který svoje syny bral odmalička do přírody – shrnul v této knize. Vypráví o tažných ptácích, které přešla chuť cestovat, varuje před světelným znečištěním a nebezpečím větrných turbín. Vysvětluje, co může každý z nás udělat pro ochranu srnčat, dává tipy, jak na zahradu přilákat čmeláky a motýly, radí, kdy má smysl krmit ptáky, a popisuje, co nám prozrazují ptačí pera, skořápky vajíček či stopy zvířat.
Ukázka z knihy
V podstatě je náš vztah k přírodě, k divokým zvířatům i rostlinám velmi rozporuplný. Živočichy a rostliny dělíme na dobré a zlé, jedovaté a jedlé, roztomilé a škaredé, na užitečné tvory a škůdce. Pokud splňují naše představy, smějí u nás žít, pokud ne, pak jsou podezřelí a měli by (zase) zmizet. „Představami“ myslím to, že by se zvířata měla chovat tak, jak se to hodí nám. Šelmy by měly laskavě nechat na pokoji naše domácí zvířata a především ty větší z nich by se měly zdržovat v oblasti, kterou jsme pro ně vyhradili. Navíc zvířatům připisujeme lidské vlastnosti a způsoby chování. Možná ne právě myším nebo rybám, ale větším šelmám – a to je také jeden z důvodů, proč tu mnozí z nás nechtějí vlky, rysy nebo medvědy. Lidé totiž skutečně věří, že tato zvířata vůči nám zaujímají nepřátelský postoj a chtějí se „mstít“ za to, že jsme je na našem území kdysi vyhubili. To je lidské myšlení a – s odpuštěním – hloupost, protože zvířata zkrátka takhle neuvažují ani necítí. (str. 20)
Přečtěte si celou ukázku a také náš článek o knize.
O titul Malá lesní škola si můžete i zasoutěžit, a to do 17. dubna 2021.
O autorovi
Andreas Kieling už jako dítě s nadšením fascinovaně pozoroval mravence, roháče a jiný hmyz a žasl nad tím, co všechno lze v lese objevit a zažít. V roce 1976 dobrodružně emigroval přes tehdejší Česko-slovensko do Západního Německa a od roku 1990 cestoval po světě. Autor bestsellerů, vítěz ankety časopisu Spiegel a nositel několika cen za filmy o zvířatech je známý i díky svým přednáškám a televizním pořadům (mj. seriál Kielings wilde Welt, tedy Kielingův divoký svět, v rámci úspěšné dokumentární série Terra X pro německou televizi ZDF). V roce 2016 začal na Facebooku zveřejňovat svoji Malou lesní školu (Kleine Waldschule), které se podařilo získat přes 300 000 příznivců a jejich počet s každým novým příspěvkem roste. Nejzajímavější témata a svoje mnohaleté zkušenosti dokumentaristy a milovníka zvířat a rostlin shrnul v knize Malá lesní škola. V současnosti žije v kraji Eifel na rozhraní spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc.
Zdroj informací: Kosmas
Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.
Líbily se vám naše tipy zaměřené na přírodu? Napište nám svůj názor v komentářích.
Související knihy
Kéž tonu v radostiGiono, Jean
Malvern, 2020
Off Grid Life: Život bez sítíHuntington, Foster
Grada, 2021
Malá lesní školaO životě v přírodě
Kieling, Andreas
Kazda, 2021
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.