Druhý ročník Letního knižního veletrhu v Ostravě

75631_lots_of_books_02
Druhý ročník Letního knižního veletrhu, jehož motto zní Knihy – cesty k zábavě i poučení,  se bude na ostravském výstavišti Černá louka konat v pátek a v sobotu 15. a 16. června 2012.

 

Loňský „zkušební“ veletrh ukázal, že i přes širokou síť knihkupectví a bohatou kulturní nabídku v Ostravě a okolí mají lidé zájem jak o nové i starší knihy všech žánrů, tak o setkání s jejich autory, o autogramiády a besedy.

Doprovodné programy proto budou v letošním roce probíhat nejen v oblíbeném veletržním Café Librex u vchodu do pavilonu A, ale také v sále Česká televize Ostrava v druhém patře.

Café Librex nabídne besedy s nejzajímavějšími současnými (nejenom českými) autory. Jiří Stránský, autor rozsáhlého románu Zdivočelá země (který po celý tento rok vysílá Česká televize), bude hovořit nejen o své minulosti politického vězně (v pátek 15. června ve 14 hodin), Michal Ajvaz bude číst ze své pozoruhodné novely Lucemburská zahrada, která se v soutěži Magnesia Litera stala Knihou roku (v sobotu 16. června ve 12 hodin), jeden z nejzajímavějších prozaiků mladší generace Jiří Hájíček představí nový román Rybí krev, příběh z jihočeského venkova počátku devadesátých let. Zahraniční literatura bude zastoupena prezentací románu oblíbeného finského humoristy Arta Paasilinny Šťastný muž (v pátek ve 12.30), besedou se slovenským autorem Jozefem Banášem, jehož knihy, nejnověji Kód 9, jsou stále populárnější i v Česku (v pátek ve 13 hodin) či s pozoruhodným srbským autorem Sašou Stojanovičem (v pátek v 15 hodin).

Sál Česká televize Ostrava je věnovaný cestám – představí zajímavé cestopisy Antonína Červeného z Himalájí (Horami i pouští na kole, v pátek v 11.30), Zuzany Samkové z afrického národního parku Serengeti (Ráj zvířat, v pátek ve 12 hodin), Filipa Breindla z nejen Amazonie (Za misionáři Amazonie a Papuánská Velká noc, v pátek ve 13 hodin) či pozdrav mořeplavce Richarda Konkolského. Návštěvníci veletrhu zde budou moci shlédnout i několik zajímavých literárních dokumentů.

Doprovodný program veletrhu nezapomíná ani na děti (je pro ně připraveno mj. pohádkové setkání s autorkami nakladatelství Portál Zuzanou Pospíšilovou a Lenkou Rožnovskou v Café Librex v sobotu ve 14 hodin a soutěže a hry na stánku Knihovny města Ostravy) či čtenáře science fiction – ti se mohou setkat s Františkou Vrbenskou a Josefem Pecinovským (v sobotu ve 12 hodin v sále Česká televize Ostrava) nebo si poslechnout autorské čtení Evy Hauserové z románu Rybí hry (v sobotu ve 13.30 tamtéž).

K nejzajímavějším bodům doprovodného programu budou patrně patřit setkání s ostravskými autory.  Populární Arnošt Vašíček představí svou nejnovější knihu Ztracená brána, která se zabývá tajemstvím Voynichova rukopisu, snad nejzáhadnější knihy světa (v pátek v 16 hodin v sále Česká televize Ostrava). Ve stejný čas, ale v Café Librex, se mohou návštěvníci setkat s oblíbenou spisovatelkou a nakladatelkou Evou Tvrdou. Autorská dvojice Miroslav Sehnal a Břetislav Uhlář uvede svou knihu Hodina v pekle při velké pekelné show v pátek v 17 hodin v sále Česká televize Ostrava a ve stejnou hodinu v Café Librex pokřtí Jana Hochmannová svou knížku fejetonů Samé krásné věci, při němž bude pro návštěvníky dokonce připraveno i losování o samé krásné ceny. Básnířka a prozaička Lydie Romanská představí svou novou knihu povídek nejen o lásce Lepší je být (s hudebním doprovodem Šimona Greška, v sobotu v 10 hodin v Café Librex). Ostravským autorům bude věnováno i několik unikátních dokumentů České televize Ostrava, promítaných během veletrhu v televizním sále: Jan Balabán, Přechodné adresy Jaromíra Šavrdy, Dvacáté století Oty Filipa aj.

Na veletrhu budou vyhodnoceny i dvě studentské soutěže: vědomostní Novodobé dějiny našeho státu, kterou pořádá Český svaz bojovníků za svobodu, a literární Ze šuplíku fantazie, kterou pořádá Střední škola KNIH z Brna – její vítězové budou mít na veletrhu dokonce autorské čtení (v sobotu ve 13 hodin v Café Librex).

Ke každému správnému veletrhu patří i program pro odbornou veřejnost. Do Ostravy se už den před veletrhem sjedou knihovníci z celé České republiky na seminář o akvizici, pořádaný Moravskoslezskou vědeckou knihovnou a Sdružením knihoven ČR (kromě odborné části semináře shlédnou i dramatizaci netradiční kuchařky U nás v Evropě v podání souboru Listování). Pro nakladatele je zase připraven odborný polygrafický seminář Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. (v pátek ve 14 hodin).

Tečkou za veletrhem bude beseda s Janem Kačerem (v sobotu v 17.30 v Domě knihy Librex). Jan Kačer je nejen oblíbený herec, ale i autor – na veletrhu bude podepisovat svou knihu K přátelům (v sobotu v 16 hodin).

Na Letním knižním veletrhu se očekává účast více než stovky vystavovatelů. Kromě velkých nakladatelů z celé České republiky se zde ve velkém kolektivním stánku představí téměř třicet českých muzeí a galerií, Národní divadlo moravskoslezské, několik uměleckých a jiných škol, knihovny z Ostravy a okolí a také řada menších specializovaných nakladatelů, které na jiných veletrzích nenajdete. Své stánky zde budou mít i Česká televize Ostrava a Český rozhlas Ostrava – ten bude mít dokonce přímo stan.

Letní knižní veletrh se bude konat na Černé louce v pavilonu A 15. a 16. června. V pátek 15. června bude otevřen od 10 do 18 hodin, v sobotu 16. června od 9 do 17 hodin. Plné vstupné stojí 70 Kč, ale pro návštěvníky je připravena řada slev. Nárok na zlevněné vstupné mají čtenáři Moravskoslezské vědecké knihovny a Knihovny města Ostravy, návštěvníci Domu umění, zákazníci Domu knihy Librex aj. Školy z Ostravy a okolí si mohou už předem objednat vstupenky po symbolických 10 Kč.

Další informace o Letním knižním veletrhu Ostrava lze získat na stránkách www.hejkal.cz a www.cerna-louka.cz

Doporučení:
Share

Napsat komentář