Ukázka z knihy Mediální mámy a digitální tátové (Yalda T. Uhls)

Medialni mamy a digitalni tatove
S nástupem 21. století se do popředí dostaly i sociální sítě, které do svých spárů především lapily mladou generaci. Pokud patříte mezi rodiče, jejichž děti tráví hodně času na internetu, tak právě vám je určena příručka, jenž vás provede nástrahami digitální éry.

Knihu Mediální mámy a digitální tátové od autorky Yaldy Uhls
vydalo nakladatelství Portál v edici Výchova a rodičovství.

Pět doporučených pravidel bez ohledu na věk

Bez ohledu na věk vašich dětí doporučuji pět vodítek pro každého, dospělé i děti.

1. Každý dospělý, který chce dětem pomoci orientovat se v digitálním světě, by měl pečlivě zvážit své vlastní chování ve vztahu k médiím. Zamyslete se nad tím, jak používáte média a co vás vaše děti vidí dělat. Neustále nás sledují a učí se od nás.

2. Vyhraďte si čas bez zařízení. Najděte dobu, kdy se celá rodina odpojí od přístrojů a internetu. Může to být doba večeře, výlety nebo sportování – je to na vás. Pro děti je důležité vidět, že všichni členové rodiny potřebují čas bez monitorů, tak se pokuste tyto aktivity zařadit do rodinného programu. Je to samozřejmě náročné, protože mnoho dospělých používá elektronická zařízení pro svou práci, ale uděláte-li z odpojení se od přístrojů pravidlo, dáte tím najevo, že trávení času s rodinou tváří v tvář je cennou součástí lidské zkušenosti.

3. Dívejte se na to pozitivně. Jestli nechcete, aby vás děti vyšachovaly, snažte se nebýt neustále negativní, co se týče výběru médií ze strany vašich dětí. Snažte se například uvést každý den tři pozitivní věci na téma jejich mediálního chování. Třeba se vám pak budou více svěřovat.

4. Žijte tam, kde žijí oni. Pokud sledujete mediální obsah společně, můžete svým dětem pomoci, aby ho nekonzumovaly nekriticky. Podívejte se na hodnocení pořadu, zda je vhodný pro daný věk; požádejte děti, aby si to zjistily samy; pokud je necháte sledovat něco, o čem si nejste stoprocentně jistí, dívejte se s nimi. Můžete požádat starší děti, aby si s vámi o sledovaném obsahu povídaly, abyste zjistili, co si z něj odnesly, a pak zapracujte své hodnoty do jejich způsobu zpracování informací. Jsou-li starší, připojte se k jejich sociálním sítím.

5. Vyhledávejte poučné momenty v reálném světě. Můžete využít informace ve zprávách, abyste se podělili o pozitivní i negativní příběhy, které mohou být pro dospívající zajímavé.

Zapojte je do konverzace, nepřednášejte jim pouze o tom, co udělaly špatně. Přečtěte si 5. kapitolu, kde najdete několik příkladů, které můžete použít ve vztahu k sociálním sítím.

Jsem realistka a mám děti, které média zbožňují, ale vím také, že jim musím pomáhat. Média nikam neutečou. A děti potřebují používat technologie způsobem, který je rozvíjí, aby věděly, kým jsou, a mohly osobnostně růst.

Před koncem kapitoly mám pro vás ještě jednu statistiku: navzdory záplavě zařízení, která nás, zdá se, odpojují od ostatních, uvedlo 78 % respondentů v nedávném celosvětovém průzkumu, že mají vřelé vztahy se svými rodinami. Páni!

——————–

Další ukázky naleznete na stránkách nakladatele.

——————-

O autorce

Dr. Yalda T. Uhls původně pracovala v MGM a Sony, pak se ale začala věnovat otázkám dětského vývoje a získala doktorát z psychologie na UCLA. Nyní zkoumá, jak média ovlivňují sociální chování u teenagerů, a vede seminář o digitálních médiích a lidském vývoji.

Zdroj informací: nakladatelství Portál


Portál byl založen v roce 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí: psychologie, pedagogika, sociální práce, média, populárně psychologická literatura, příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu, rozhovory se zajímavými osobnostmi, knihy pro děti aj. Vydává také čtyři periodika: Psychologie dnesDěti a myRodina a školaInformatorium 3–8. Portál pořádá též odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

 

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMediální mámy a digitální tátové
Rady, které na internetu nenajdete

Uhls, Yalda T.

Portál, 2018

Napsat komentář