Čeští umělci v Bretani

Bonjour, Monsieur Gauguin
V Národní galerii se chystá výstava s názvem Bonjour, Monsieur Gauguin. Při té příležitosti vyšla i stejnojmenná publikace věnující se českým umělcům v Bretani v letech 1850 až 1950 a doprovází ji přes dvě stě reprodukcí.

Bretaň odjakživa přitahovala výtvarné umělce a na přelomu 19. a 20. století se díky pontavenské škole stala významným centrem moderního umění, kam se sjížděli nejprogresivnější malíři tehdejší doby. Publikace podrobně mapuje přítomnost českých umělců v Bretani v letech 1850–1950, zhodnocuje, jakým způsobem zachycovali její drsnou krajinu či tradiční tamější motivy, a rovněž reflektuje vliv pontavenské školy na jejich tvorbu či naopak její jedinečnost. Představuje kolem dvaceti autorů od Jaroslava Čermáka, Antonína Chittussiho přes Alfonse Muchu a Františka Kupku po Jana Zrzavého, Aléna Diviše, Toyen a Jana Křížka a jejich díla, která vznikla v Bretani či se k ní tematicky váží.
Hlavním těžištěm knihy jsou umělci z Čech, kteří objevili tento kraj téměř ve stejnou dobu jako Paul Gauguin. Svědčí o tom například práce Jaroslava Čermáka, který se v Roscoffu, malém přístavu na severu Bretaně, na čas usadil již v roce 1869. A stejně tak i obrazy Wilhelma Riedla, Antonína Chittussiho, Hippolyta Soběslava Pinkase či dalších českých umělců z druhé poloviny 19. století, o nichž pojednává studie Kristýny Hochmuth.
Kniha je koncipována jako jakýsi přehledný „bedekr“, v němž se po historickém úvodu čtenář může přenést do 19. či rovnou do 20. století a zjistit, co kterého umělce v Bretani zaujalo. Hlavní kapitoly věnované českým umělcům jsou řazeny chronologicky. Doplňuje je několik kratších vstupů, které rozvádějí vybraná témata či doplňují mezinárodní souvislosti. Vše doprovází bohatý obrazový materiál z veřejných institucí i soukromých sbírek.

Výstava

Bude se konat v Národní galerii v Praze v paláci Kinských od 15. listopadu 2018 do 18. března 2019. Předcházet jí bude výstava menšího rozsahu v Musee departemental v Quimper od června do října 2018.

Odpocivajici barky

Vzpominka na Roscoff

 

Zajímavost

Kniha má symbolický název Bonjour, Monsieur Gauguin, protože právě přítomnost Paula Gauguina v bretaňských vesničkách Pont-Aven a Le Pouldu učinila dočasně z Bretaně umělecké centrum světového významu. Stejnojmenný obraz má ve sbírkách Národní galerie.

 

Bonjour, Monsieur Gauguin

Čeští umělci v Bretani 1850–1950
Autoři: Kristýna Hochmuth, Anna Pravdová, Philippe Le Stum

Počet stran: 308
Vazba: brožovaná
ISBN: 977-80-0431-299-1
Doporučená cena: 550 Kč

 

Knihu Bonjour, Monsieur Gauguin vydalo nakladatelství Národní galerie.

O editorce

Anna Pravdová je kurátorka Národní galerie v Praze. Vystudovala Filozofickou fakulta UK, obor dějiny umění a absolvovala magisterské i doktorské studium v Praze a na Université Paris I, Panthéon-Sorbonne v Paříži.

Zdroj informací: Národní galerie


NG_logoNárodní galerie v Praze je výzkumnou organizací, jejímž hlavním účelem je provádět základní i aplikovaný výzkum a experimentální vývoj a šířit jejich výsledky prostřednictvím vědeckých publikací, výstav, výukových programů, metodik, příp. převodem technologií. Prvotní myšlenka, stojící u zrodu NG, je přítomná ve všech složitých peripetiích jejího vývoje: prostřednictvím uměleckých děl povznést ducha národa. V tomto ideálu spatřujeme poslání Národní galerie v Praze i dnes.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeBonjour, Monsieur Gauguin
Čeští umělci v Bretani 1850–1950

Hochmuth, Kristýna - Pravdová, Anna - Le Stum, Philippe

Národní galerie, 2018

Napsat komentář