Příběh rodiny Sachy Batthyanyho

sacha-batthyany_a-co-to-ma-co-delat-se-mnou
Novinář Sacha Batthyany, potomek maďarského šlechtického rodu, zjistil, že jeho prateta byla zapletena do zrůdného nacistického zločinu. Začal pátrat v minulosti a dal vzniknout neobyčejné knize, v níž se historie jedné rodiny prolíná se středoevropskými dějinami.

V březnu roku 1945 hraběnka Margit Batthyányová-Thyssenová uspořádá ve svém sídle v rakouském Rechnitzu večírek. Okolo půlnoci někteří z hostů její zámek opustí a zastřelí sto osmdesát Židů, kteří mají v Rechnitzu vykonávat těžkou práci. Co přesně se tehdy stalo, je dodnes zahaleno tajemstvím. Margit o události po celý život mlčela, těla obětí nebyla nikdy nalezena a očití svědci záhadně zemřeli. Ve snaze zjistit pravdu o nacistickém zločinu odhalí autor dávná rodinná traumata. Pátrání po minulosti ho zavede do předválečného Maďarska, poválečného Rakouska a současného Švýcarska, na místo bývalého sibirského gulagu, do jihoamerického domova ženy, která přežila Osvětim – a také na pohovku psychoanalytika, jenž vášnivě rád kouří dýmku. Na své cestě dojde k poznání, které změní jeho pohled na rodinu i na sebe samého. Určují předchozí generace náš život? Jsme my všichni „dětmi války“? Je holokaust dávnou minulostí?
Kniha Sachy Batthyanyho je psychologickým portrétem současné generace Evropanů a neobvyklou rodinnou kronikou, která na příbězích dvou rodů zpřítomňuje dějiny střední Evropy.

 

A co to má co dělat se mnou?

Zločin v březnu 1945. Příběh mé rodiny
Autor: Sacha Batthyany
Přeložila: Viktorie Hanišová

Počet stran: 255
Vazba: vázaná
Formát: 138×207 mm
ISBN: 978-80-7491-779-0
Doporučená cena: 299 Kč

Knihu A co to má co dělat se mnou? vydalo nakladatelství Host.

 

Ukázka z knihy

Agnes vyšla z ložnice. Kvůli mně se pěkně oblékla, nalíčila se a upravila si vlasy. Její dcery se postavily vedle ní a bylo vidět, že mají z její proměny radost.
„To je ta návštěva z Evropy,“ řekly jí. „Vnuk.“
„Kdo?“ zeptala se hlasitě.
„Ten vnuk, vždyť víš.“ Agnes však neměla ani tušení, bylo to na ní vidět.
Pozdravili jsme se a posadili ke kulatému stolku v obývacím pokoji kdesi v Buenos Aires. Agnes jsem znal z deníku své babičky, který jsem si s sebou přinesl v tašce. Vyrostly spolu v maličké vesničce na západě Maďarska, jako děti se vídaly každý den, i když vedly úplně jiné životy. Agnesini rodiče měli krámek s lahůdkami, rodiče mojí babičky malý zámek s dvorem vysypaným oblázky, v jehož středu rostl kaštan. Byl to klidný život na venkově, napsala moje babička o svém dětství, život, který se řídil ročními obdobími. Až do války.
Až do onoho dne na jaře 1944, kdy byl staletý řád na vesničce rozvrácen a s ním i jeden celý svět. Nejdřív přišli Němci, potom Rusové. Zámek vyhořel, babiččina rodina přišla o veškerou půdu, o své postavení i místo ve společnosti.
A Agnes skončila v Osvětimi. (str. 9)

Přečtěte si celou ukázku.

 

Řekli o knize

Sacha Batthyany dokazuje, že historické události utvářejí i naši přítomnost…

WDR

Výborně napsaná kniha o masakru v městečku Rechnitz, dobové panoráma, ve kterém se historie jedné rodiny prolíná se středoevropskými dějinami. V neposlední řadě je to velkolepá esej o tom, jak minulost ovlivňuje přítomnost.

Der Spiegel

 

Sacha Batthyany

batthyany-sacha_maurice-haasSacha Batthyany (* 1973) vystudoval sociologii v Curychu a Madridu, poté pracoval jako redaktor v několika novinách a časopisech. V současné době vyučuje žurnalistiku ve Švýcarsku a působí jako zahraniční zpravodaj ve Washingtonu. Kniha A co to má co dělat se mnou? Zločin v březnu 1945. Příběh mojí rodiny (2016) je jeho prvotina a vychází ve dvanácti zemích.

Informace a fotografie byly čerpány ze stránek nakladatelství Host.


hostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Bylo to právě nakladatelství Host, které přineslo českým čtenářům kriminální romány Stiega Larssona, Larse Keplera, Jussiho Adlera-Olsena či Henninga Mankella, jež se okamžitě staly bestsellery.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeA co to má co dělat se mnou?
Zločin v březnu 1945. Příběh mé rodiny

Batthyany, Sacha

Host, 2016

Napsat komentář