Když předškoláček poznává svět čísel a písmenek

písmenka1
Malé děti, ještě než nastoupí do školy, jsou velmi zvídavé, zajímají se o dění kolem sebe a mají velkou touhu poznat všechno co nejrychleji. Písmenka a první počítání nevyjímaje. Odrazovat je od této touhy asi není nejlepší, naopak jim můžeme s vhodnou knížkou tento, pro ně dosud tajemný svět, malinko odkrýt…

Právě pro ty děti, kterým je něco mezi třemi a šesti lety jsou určeny dvě knížky z nakladatelství Grada, zařazené do edice Předškoláček – Písmenka a První počítání.

Obě jsem si se svým čtyřletým synem přečetla a podle jeho dojmů mohu říci, že jsou jedněmi z těch, které dětem hravou formou, uzpůsobenou jejich věku ukážou tyto základní věci, které je pak budou provázet vlastně celým životem. Jejich naučení ale není téměř vždy tak jednoduché. Seznamování s nimi proto považuji za přínosné, zvláště tehdy, když děti nejsou nijak nucené, ale mají sami touhu obracet stránky a opakovat, poznávat.

První z nich – Písmenka připravila Petra Řezníčková. Kniha obsahuje všechny písmena abecedy, pouze s vynecháním některých z nich, například s háčky. Bohatě ilustrovaná knížečka je doprovázena lidovými říkadly. Ty mají svůj účel. Na každé stránce je vždy jeden základní velký obrázek, ke kterému se veršované říkadlo vztahuje, pod ním jsou pak další, menší kresby. Všechny spojuje vždy právě to dané aktuální písmenko, na které věci z obrázku začínají. Děti tak pojmenovávají věci, které znají a jsou tak i aktivně zapojeni do čtení. Jedná se o ilustrace jednoduché, uzpůsobené předškolnímu věku dětí.

V knížce se děti mohou nejen seznámit s písmenky, ale s pomocí říkadel také stráví příjemný čas s rodiči. Ty je mohou motivovat například k nejrůznějším hrám, které se ve verších využívají, nebo si zkusit zahrát děj těchto říkadel.

Synovi se například nejvíce líbila tato:

„Mámo, táto,
v komoře je myš!
pustíme tam kocoura,
on tu myšku vyšťourá.
Mámo, táto,
už tam není nic.“

Kromě toho, že jsme si vcelku dlouhou dobu hráli po přečtení na kočku a na myš, jsou důležitou věcí obrázky. Vzhledem k tomu, že třeba tato stránka s písmenkem „M“ je velmi bohatě ilustrovaná, dítě nejenže vidí spíž, ale popisuje i nejrůznější věci, včetně potravin, které se tu nacházejí a to včetně detailů. Například po zdi se na pavučině spouští pavouček, cibule nebo česnek jsou vzorně omotané a pověšené dolů ze zdi apod. Podobně zpracovaných detailů je v knize mnoho a myslím, že jsou nesmírně důležité pro představu dítěte, které se na obrázek dívá. Navíc barvy, ve kterých jsou věci zobrazené, odpovídají skutečnosti, takže dítě není ani mateno nerealistických zbarvením, jaké můžeme někdy v knihách vidět.

Druhá knížka – První počítání je připravena Lenkou Procházkovou, s textem Josefa B. Procházky. Na jednotlivých stránkách se malí čtenáři seznámí s čísly od jedné do desíti. Ilustrace jsou doprovázeny rýmovanými veršíky, většinou vtipnými, což děti pobaví.

Slunéčko má sedm teček,
tak to má být u slunéček.
Vrabci se cpou vskutku děsně,
kalhoty jim budou těsné.

I na podkladě těchto veršů mohou děti vyhledávat slova, která jsou tu použitá a popisovat obrázky.

Každému číslu patří dvoustrana, doprovázena barevnými obrázky, vždy ukazující ten daný počet, kterému se stránky věnují.

Kromě seznamování se s čísly se děti aktivně zapojují v poznávání a popisu věcí či postav v knize zobrazených. Jedná se o velké obrázky, které jasně ukazují určité počty/čísla. Co je určitě vhodné je, že v knize nejsou (kromě prstů a kostek) použity pro každé číslo ty samé obrázky. Děti pak prohlížení nemusí bavit, když vidí ty samé ilustrace a jen má za úkol je počítat. Každý obrázek je zde vlastně jiný, na jiné téma, a to včetně pohádkových postav, jako jsou třeba draci, čímž se knížka nepochybně stává pro dítě zábavnější.

Nechybí ani ukazování na prstech, což je nejčastější forma, jak si děti zkouší procvičovat čísla. Podle obrázku si pak sami mohou vyzkoušet, kolik prstíků je třeba schovat a kolik jich naopak nechat natažených.

Vzhledem k tomu, že jako jeden z obrázků znázorňujících určitou věc jsou v knize použity i hrací kostky, je vhodné si poté i doma zkoušet s kostkami hrát hry zaměřené na čísla. Hrací kostky jsou součástí nejrůznějších her i pro malé děti, stačí je vyndat a pak si zahrát hru, kdo dřív uhodne padnoucí číslo, nebo naopak, komu se podaří dřív hodit třeba šestka apod. My jsme tuto hru hráli se synem a nejenže z ní byl nadšený, svět čísel mu najednou připadal bližší, něco se naučil a tak se stala jednou z našich oblíbených.

Obě knížky jsou veselé, dětem především zábavnou formou vysvětlí svět počítání a písmen a připraví je na školu. Určitě je mohu doporučit do knihovničky malého předškoláčka.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePísmenka

Petra Řezníčková

Grada

zobrazit info o knizePrvní počítání

Lenka Procházková

Grada

Napsat komentář