Ukázka z knihy Oběť případu Babice Jan Bula (1920–1952)

obet-pripadu-babice
Případ Babice je známý i z normalizačního kriminálního seriálu Třicet případů majora Zemana. Jeho tvůrci nám ho ovšem podali v poněkud upravené podobě. Skutečnost se snaží odhalit František Kolouch v příběhu odsouzeného kněze Jana Buly.

Přinášíme vám ukázku z knihy Oběť případu Babice Jan Bula (1920–1952),
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.

————————————

P. Jan Bula měl štěstí, při jeho výslechu byl přítomen ministr Václav Kopecký, který do Jihlavy přijel sledovat přípravy na proces. Náčelník 1. oddělení KV StB Miroslav Nejzchleb pak dokládal nezávadný způsob vyšetřování tvrzením, že za přítomnosti Václava Kopeckého nedostal nikdo z obviněných ani facku. Kopeckému na odsouzení kněží velmi záleželo. Všichni tři obvinění kněží měli být souzeni jako zrádní posluhovači Vatikánu, kteří napomáhali teroristům v Babicích. Obvinění Jana Buly se změnilo, a to i přesto, že byl zatčen již 30. dubna, dva měsíce před babickými vraždami!

V trestním oznámení bylo uvedeno: Bula nese rovněž spoluvinu na dalších teroristických akcích skupiny Malý a spol., které se uskutečnily později v Cidlině a Babicích. Vinu na uvedených vraždách lze přičítati faráři Bulovi z toho důvodu, že kdyby odhalil bezpečnostním úřadům trestnou činnost jmenovaných teroristů, mohlo se zavčas těmto vraždám předejit.

Z původního plánu krajské pětky soudit všechny tři kněze v jednom procesu však nakonec sešlo. Došlo ke změně scénáře, o které rozhodl politický sekretariát KSČ v Praze. O výši trestů v komunistickém Československu nerozhodovaly totiž soudy. Justice sloužila režimu a soudci byli jen loutky. Krajská bezpečnostní pětka v Jihlavě ve shodě se státní prokuraturou původně navrhla udělit osm trestů smrti. Popraven měl být i P. Jan Bula. Návrh byl zaslán na ministerstvo spravedlnosti a politickému sekretariátu strany. Dne 10. července 1951 se babickým případem zabýval politický sekretariát KSČ za přítomnosti Klementa Gottwalda, Antonína Zápotockého, Viliama Širokého a Rudolfa Slánského. Ministerstvo spravedlnosti navrhlo, že prokurátor při soudním líčení navrhne pro Antonína Mitysku, Antonína Plichtu, Drahoslava Němce, P. Václava Drbolu, P. Františka Pařila, Františka Kopuletého a Antonína Škrdlu trest smrti. P. Jan Bula však bude postaven do čela další skupiny, která bude projednána v pozdějším soudním jednání, a i on bude popraven. Sekretariát strany souhlasil s tím, že proces Bula a spol. bude uskutečněn na podzim, po žních. V obyvatelstvu tak bude udržován strach a uspíší se kolektivizace. Scénář se změnil, nebo spíše maličko upravil. Klement Gottwald a ostatní soudruzi také schválili výše trestů a rozsudky smrti v prvním procesu, jehož termín byl stanoven na 12.–14. července 1951. Rozhodli, že provedení rozsudku se nebude publikovat. V rozsudku se vysloví konfiskace majetku a bezprostředně po rozsudku budou ihned vysídleni a přestěhováni rodinní příslušníci odsouzených.

—————————————————

Můžete si také přečíst naši recenzi knihy Babické vraždy 1951.


Karmelitánské nakladatelství se svojí nabídkou orientovanou na křesťanskou literaturu působí na knižním trhu od roku 1991. Dosud bylo pod jeho hlavičkou vydáno více než 1500 titulů. Nejdůležitější součástí jsou edice věnované duchovnímu životu. Mezi kmenové autory patří mezi jinými Vojtěch Kodet nebo Kateřina Lachmannová.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeOběť případu Babice
Jan Bula 1920–1952

Kolouch, František

Karmelitánské nakladatelství, 2016

Napsat komentář