Rozmnožování organismů z pohledu evoluce

Alena Balazova a kolektiv_Rozmnozovani z pohledu evoluce
Evoluce, to není jen ta známá teorie Charlese Darwina! Rozšiřte své znalosti o rozmnožování rostlin a živočichů z pohledu evoluce díky odborné publikaci nakladatelství Academia.

Kniha popularizačním způsobem shrnuje nové poznatky o rozmnožování organismů, především živočichů a rostlin. Hlavním cílem je vysvětlit srozumitelnou formou obecné evoluční principy, které se při rozmnožování uplatňují, a seznámit čtenáře s moderními vědeckými teoriemi v tomto oboru. Jednotlivé mechanismy jsou ilustrovány velkým množstvím konkrétních příkladů a zajímavostí v podobě rámečků, které rozvíjejí hlavní text. Kniha se vyhýbá prostému bibliografickému výčtu faktů a svým průřezovým evolučně laděným pohledem vhodně doplňuje dostupné učebnice či encyklopedie. Proto je určena nejen pedagogům i studentům biologie na středních a vysokých školách, ale také širší odborné veřejnosti a dalším zájemcům o biologické obory, kteří si chtějí rozšířit znalosti.

 

Rozmnožování z pohledu evoluce

Autoři: Alena Balážová, Filip Kolář, Jan Fíla, Michael Mikát, Vojtěch Baláž

Počet stran: 188
Vazba: brožovaná
Formát: 145×205 mm
ISBN: 978-80-200-2590-6
Doporučená cena: 250 Kč

Knihu Rozmnožování z pohledu evoluce vydalo nakladatelství Academia v edici Průhledy.

 

Ukázka z knihy

Jednu z nejpodivnějších rozmnožovacích strategií na světě vynalezly růže ze skupiny dobře známé růže šípkové (Rosa canina agg.). Abychom celý jedinečný systém pochopili, budeme se muset ponořit až na úroveň jednotlivých chromozomů. Právě na způsobu jejich rozchodu pomocí zvláštně pozměněné meiózy celá záhada spočívá. V diploidní buňce šípkové růže nalezneme dva typy chromozomů.
Prvním jsou typické chromozomy (bývá jich 14), které mají v buňce svého odpovídajícího (homologního) partnera a při meióze se spořádaně seřazují po párech (7 párů), rekombinují a následně se rozcházejí, každý do jiné buňky. Druhý typ jsou chromozomy, které se při meióze nepárují a nerozcházejí, ale naopak zůstávají osamocené a všechny jako jeden muž v prvním dělení meiózy odcházejí do jedné ze vznikajících buněk (takových chromozomů bývá většinou 21). Meióza růží tedy produkuje dva typy buněk – jeden pouze se sedmi „spořádanými“ chromozomy (14 / 2 = 7) a druhý se sedmi „spořádanými“ plus všemi 21 „samotáři“. Původní diploidní buňka obsahující 35 chromozomů se tedy meiózou rozdělí na buňky se 7 a 28 (7 + 21) chromozomy.

 

Edice Průhledy

Edice se snaží přístupnou formou vysvětlit aktuální společenské události a přírodní jevy, ať už to jsou potenciální náboženské konflikty, skleníkové plyny, hrozba virové pandemie nebo sociologické sondy do současné společnosti. Vyšly zde např. tyto knihy: Čínské pyramidy, Viry pro 21. století,
Společnost naší doby, Věčné tajemství Býčí skály aj.

Informace o edici byly čerpány ze stránek nakladatelství Academia.


Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. Vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa.
Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeRozmnožování z pohledu evoluce
Námluvy, sňatky a podvody v říši živočichů a rostlin

Balážová, Alena - Kolář, Filip - Fíla, Jan - Mikát, Michael - Baláž, Vojtěch

Academia, 2016

Napsat komentář