S jazzem do minulosti a zpět

AF
New Orleans, počátek 20. století: rodí se nový hudební žánr. Nejen milovníky jazzu osloví následující kniha, která představí fenomén jazzu a odkazuje na Afriku, která sehrála značnou roli i při vývoji civilizace. Nechte se unést jazzovými rytmy a probuďte v sobě vášeň k této hudbě.

Africké květiny přinášejí širší zamyšlení nad jazzovou hudbou jako fenoménem, na němž stojí existence veškeré populární hudby. Autor připomíná také okolnosti vzniku a vývoje jazzu, rock’n’rollu a zabývá se hudební globalizací. Kniha ukazuje, co všechno se v souvislosti hlavně s jazzem, ale nakonec hudbou obecně, může honit v hlavě člověku, který s ní žije desítky let, je jejím náruživým posluchačem, propagátorem, hodně toho o ní ví a „něco“ si o ní také myslí. Vladimír Kouřil patří k nejserióznějším hudebním publicistům a kritikům, kteří se jazzem dlouhá léta zabývají. Nejde tedy o „z vody vyvařenou“ dojmologii, nýbrž o soudy stojící na pevných nohou zvládnuté faktografie, mimořádné posluchačské zkušenosti a v neposlední řadě i značných mezioborových znalostí. Nejednou zde zabrousíme do literatury či výtvarného umění. Titul knihy Africké květiny odkazuje na fakt, že cesta vývoje nejen jazzu, ale celé civilizace vyšla z lůna afrického kontinentu. Přímým podnětem pak byla jedna z nejkrásnějších skladeb Dukea Ellingtona Flaurette Africaine napsaná pod dojmem jeho pracovního pobytu v Paříži.

 

Ukázka z knihy

Africke kvetiny 2K jazzu lze však přistoupit též tak, že si člověk užívá hru, její zvuk, výslednou barvu tohoto zvuku, a téma se naučí rozpoznávat až častým poslechem. Když mu po nabytých zkušenostech něco připomene, zaujme posluchače mnohem snáze. Někdo se zachytí už napoprvé alespoň v síti rytmiky. Na rytmu je také založena úspěšnost posluchačsky přítulnějších stylů, které se pravidelně v jazzu zjevují.  „ Masovější“ obliba je založena na souznění jazzu se znaky, kterými se vyznačuje současnost populární hudby. V éře dixielandu, swingu, jak bylo výše popsáno, tyto úlohy splývaly. Ve free jazzu, jímž završil vývoj moderního jazzu, naopak vrcholila nesrozumitelnost jazzu i pro velkou část jazzového publika a jazzových muzikantů samotných. (str. 47)

Ohlasy na knihu

Kniha Africké květiny Vladimíra Kouřila zaujímá v české hudební literatuře unikátní místo. Stojí za ní silná osobnost s velkou osobní historií, která dokáže svůj milovaný celoživotní obor zprostředkovat nejen na odborné výši, ale také velice působivě a čtenářsky vstřícně. Vidím ji na českém trhu kulturní literatury jako velice potřebnou.

– Ondřej Bezr

Africké květiny

Autor: Vladimír Kouřil

Počet stran: 182
Vazba: vázaná
Formát: 150×200 mm
ISBN: 978-80-87506-74-5
Doporučená cena: 248 Kč

 

Knihu Africké květiny vydalo nakladatelství 65. pole.

 

Zaposlouchejte se do stejnojmenné skladby, která dala monografii název:

O autorovi

Vladimír Kouřil  se řadí k nejserióznějším hudebním publicistům a kritikům, kteří se jazzem dlouhá léta zabývají.


Nakladatelství 65. pole bylo založeno v roce 2007. Sídlí v Praze na Palmovce. Vydává českou i překladovou beletrii, naučné knihy, životopisy a dětskou literaturu. Zaznamenalo mimořádný úspěch s knihou Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla, která daleko překročila hranici svého žánru, dočkala se zahraničních ocenění, divadelního zpracování a byla přeložena do 16 jazyků. Název nakladatelství byl inspirován počtem šachovnicových polí (64). Symbolizuje přesahující a nečekané.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeAfrické květiny
Swingující samomluvy

Kouřil, Vladimír

65. pole, 2016

Napsat komentář