Praktické tipy do kuchyně a domácnosti

JakSeNeztratitVKuchyni
Průvodce po základních potravinách a jejich využití nejen při vaření, ale i třeba v domácí kosmetice, zní zajímavě jak pro ty, kdo kuchyni považují za nepřátelské území, tak pro ty, kdo jídlo milují po všech stránkách a chtějí se o něm dozvědět něco víc. Ale…

Sledujete rádi televizní pořad Pod pokličkou? Pak určitě zajásáte, že jeho spoluautorka Hana Porebská sestavila tipy k základním potravinám do průvodce nazvaného Jak se neztratit v kuchyni. Vyšel letos v nakladatelství XYZ a nechybí v něm samozřejmě známé ilustrace Petra Chytila. Celkový koncept je zajímavý, v každém směru ovšem narážím na nějaké to „ale“:

Celkem se kniha věnuje 36 druhům potravin, chlebem počínaje, přes těstoviny, různé druhy masa, mléčné výrobky či luštěniny až po tuky a vejce.

Citelně tu však chybí zelenina a ovoce, naopak arašídy nebo bob obecný bych klidně vynechala třeba i proto, že k nim autorka neuvádí prakticky žádné tipy. Proč vybrala zrovna těchto 36 potravin, nám neprozradila.

Každá potravina má pro sebe vlastní kapitolu. Ta začíná většinou krátkým obecným povídáním a následné informace jsou roztříděné do odstavečků podle zaměření: Termíny související s ústřední surovinou jsou nadepsány velkým písmem, tipy na zacházení s potravinou malým písmem a přehledy druhů této potraviny (např. těstovin nebo šunky) rozeznáme podle tučného písma. To poměrně výrazně usnadňuje orientaci v knize.

Čtenáře ovšem možná zarazí, že jednotlivé termíny se s tipy na zacházení střídají celkem nahodile, přehledy druhů jsou uvedené jen u některých potravin a některé nadpisy dokonce nevystihují přesně obsah oddílku, který uvozují. Když pak bude chtít najít konkrétní informaci, nezbude mu než prolistovat celou kapitolu.

Z publikace se dozvíme neuvěřitelné množství detailů, zajímavostí a užitečných tipů vhodných jak pro úplné kuchařské začátečníky, tak pro protřelé kuchaře a labužníky. Jsou to poučky ke skladování potravin, různým způsobům úpravy, možnostem využití jednotlivých druhů, tipy na záchranu nepovedeného jídla či rady z oblasti domácí kosmetiky. O objemu informací svědčí i několikastránkový seznam použité literatury na konci knihy. Mohla by se tak stát neocenitelným pomocníkem v kuchyni, nebýt určité chaotičnosti i v tomto ohledu.

Téma kosmetiky, způsoby zpracování nebo doporučení ke skladování se totiž opět objevují jen v některých kapitolách, a proto se čtenář nemůže spolehnout, že potřebnou radu v knize objeví. Když jsem se zamyslela nad použitím knížky v praxi, uvědomila jsem si, že ji musím celou přečíst, tipy, které mě zaujmou, si vyznačit, a v budoucnu – až se ocitnu v úzkých nebo budu potřebovat inspiraci – si vzpomenout, kde jsem o tom četla.

Takto bych mohla pokračovat ještě dlouho. Například pokud máte rádi výtvarný styl Petra Chytila, doprovodné obrázky vás jistě potěší a pobaví. Na druhou stranu souvisejí s jednotlivými kapitolami jen vzdáleně a spíše se jedná obecně o kreslené vtipy s kuchařskými náměty. V prostředku knížky je sbírka jakýchsi fotografií, na kterých najdeme třeba druhy rýže nebo těstovin, nejsou ale vůbec popsané, a tak k doplnění informací slouží pouze esteticky. Jediný užitečný obrázek je tedy vlastně schéma porcování hospodářských zvířat.

Celkově mě kniha potěšila opravdu nepřeberným množstvím zajímavých informací, o to víc mě ale mrzí, že si autorka nedala větší práci se strukturou knihy a ani se neobtěžovala napsat nějaký úvod nebo závěr.

Ukázky z knihy:

RÝŽOVÁ MASKA

Čistí do hloubky pleť a současně ji i vyživuje. Do 300 ml vřelé vody vsypeme lžíci oloupané rýže a pomalu vaříme asi půl hodiny, dokud se nerozvaří na jemnou kašičku. Až vychladne, naneseme ji na obličej a krk a necháme působit asi 20 minut. Potom ji opatrně smyjeme vlažnou vodou.
(z kapitoly Rýže, str. 25)

 

Co dělat s řídkým tvarohem na náplň

Přidáme trošku bramborové moučky. Tvarohovou náplň na koláče dáváme na těsto, které poprášíme moukou. Tak těsto nezvlhne od měkkého tvarohu a dobře se propéká.
(z kapitoly Tvaroh, str. 95)

 

Bok – tuhé a tučné porce vhodné k pečení
Hřbet – porce vystačí pro dvě až tři osoby, prodávají se i naporcované kotlety se žebrem, které jsou výtečné smažené nebo grilované
Jehněčí panenka – nejlépe se hodí k pečení
Kotlety z celého hřbetu – vhodné ke grilování, smažení nebo dušení
Kotlety z kýty – uprostřed mají kost, hodí se ke smažení, dušení i grilování
Kýta – porcuje se na kotlety, prodává se s kostí i bez ní
(…)
(z kapitoly Skopové a jehněčí maso, str. 118)

 

CUKROVÝ A DŘEŇOVÝ HRÁCH

Cukrový hrášek konzumujeme i s lusky. U dřeňového hrachu se musí kuličky hrachu vylupovat. Poté je nutné jej okamžitě zpracovat, protože rychle vysychá.
(z kapitoly Hrách, str. 189)

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeJak se neztratit v kuchyni

Porebská, Hana

XYZ, 2012

Napsat komentář