Dospělost? Ne, díky…

Meres_SvetPodleNorma3
Pokud dospělost znamená, že člověkem mají zmítat nějaké hormony (a bůh ví, co to vlastně je), pak si ji klidně nechte pro sebe. I vaše děti přemýšlejí tímto způsobem? Ať tak či onak, nový díl světa podle Norma rodičům ledacos napoví.

Hned dvakrát přineslo v loňském roce nakladatelství BB/art knihu od Jonathana Merese, podruhé s názvem Svět podle Norma – může vyvolat plynatost. Překlad pochází opět od Richarda Podaného.

Svět podle Norma – může vyvolat plynatost (The World of Norm: May Produce Gas, 2012) je třetí knihou ze stávající pentalogie příběhů třináctiletého Normana a jeho rodiny. První z knih této série s podtextem Může obsahovat ořechy“ jsme si představili zhruba před rokem, druhý, Může způsobit podráždění“, pak na jaře loňského roku.

Jestliže první díl hovořil hlavně o Normanově touze po získání nového bicyklu, druhý pak o vyrovnání se s neradostnou ekonomickou situací rodiny ve srovnání s „dokonalými“ příbuznými a snaze získat „ten nejsuprovější mobil“, ve třetím pokračování se Jonathan Meres zaměřil na něco úplně jiného. Ne že by se v tomto díle neobjevovaly narážky na omezené příjmy rodiny, právě naopak, ale Svět podle Norma – může vyvolat plynatost je mnohem více orientován na rodinné vztahy a vazby mezi sourozenci. A souběžně s tímto uvědoměním si role staršího bratra naráží Norman na zbrusu nové situace a pocity – hra hormonů v jeho okolí je rozehrána. Normanův přítel Mickey začíná vnímat existenci opačného pohlaví, děda si nachází přítelkyni, dokonce i Normanův nejmladší bratr je nedobrovolně vtažen do hry hormonů starších tím, že v rámci školní šikany má zásobovat svého trýznitele oblíbeným deodorantem. Jonathan Meres je bezesporu skvělým pozorovatelem současných trendů. A tak se facebook a komunikace prostřednictvím sociální sítě stává ve třetím dílu série výrazným nástrojem dorozumívání i zdrojem nejednoho nedorozumění.

Dvě stě dvacet stran textu je rovnoměrně proloženo, již tradičně, kresbami povětšinou vtipně dokreslujícími stěžejní situace. V mnoha případech dodávají slovnímu popisu jinak nepředatelnou náladu či pocity. Autorem ilustrací je Donough O’Malley, irský ilustrátor známý nejen obrázky v dětských knihách, ale i ilustracemi pro BBC, nesčíslné množství magazínů, ale i pro Sony Playstation. Máte-li chuť, můžete si pod jeho odborným vedením namalovat svého vlastního Norma

Normanova nejnovější dobrodružství (ve smyslu nejnovějšího překladu a vydání na českém knižním trhu) jsou tak nějak dospělejší, než byla ta první dvě. Řekl bych, že z nich plynou i zásadnější ponaučení a že i celkové vyznění příběhu je tak nějak pozitivnější. A co víc, k mému obrovskému překvapení, má téměř osmiletá dcera označila tento díl za zatím nezdařilejší a nejzajímavější.  To už samo o sobě naznačuje, že spektrum čtenářů Světa podle Norma je rozprostřeno na celou čtenářskou populaci – počínaje našimi začínajícími čtenáři, přes Normanovy vrstevníky, až po jejich rodiče a nepochybně i prarodiče. Málokdo dokáže napsat texty, jež obstojí v tak širokém věkovém záběru. Jonathan Meres si tedy bez diskuse zaslouží své výsostné místo po boku René Goscinnyho a jeho Mikuláše.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeSvět podle Norma 3: Může vyvolat plynatost

Meres, Jonathan

BB/art, 2015

Napsat komentář