Premiéra filmu Slunce, seno, erotika, kupónová privatizace a zánik Československa. Devadesátá léta si připomínáme neustále vznikajícími filmy, dokumenty a knihami. Je ještě vůbec možné přijít s originálním ztvárněním?
Právě o to se pokusil publicista Ondřej Horák. Podle něj jde to to, aby lidé nepomýšleli na devadesátá léta jako na určitou výhybku, po níž se situace vrátila zpět do starých kolejí. Všichni si tuto éru pamatují a všichni vědí, jak to bylo. Pro každého jsou však symbolem něčeho jiného. Pro někoho jsou začátkem demokracie. Pro jiné je to začátek rozkrádání majetku. Pro ty další je to disco životní styl. Máme tady teď velkou nostalgii po době normalizace, co se týče zboží. A je tady spousta úspěšných byznysmenů, u nichž pořád nevíme, kde a jak sehnali ten první halíř, díky kterému potom zbohatli.
Pro spoustu mladých jedinců to bylo období, kdy mohli velmi rychle získat velmi dobrou pracovní pozici díky odchodu takzvaných „starých“ komunistů.
Zda Ondřej Horák sdílí alespoň částečně váš pohled na éru devadesátých let, o tom se budete muset přesvědčit sami, když si knížku přečtete.
Kniha Sametání pod koberec je ohlédnutím za dobou, za níž se v současnosti ohlížíme čím dál častěji. Protože právě tehdy bylo zaseto všechno to, co dnes sklízíme. A dokud si nedokážeme pojmenovat, co to vlastně je, nedokážeme se pohnout dál.
Respektovaný novinář a spisovatel Ondřej Horák přichází jako první s originální reflexí jedinečného období a s nadhledem oživuje neopakovatelné momenty „divokých devadesátých”.
Byl čas na auto nějaké značky, kterou by člověk mohl vyslovit hrdě, byť třeba ojeté a dotažené z Německa. Na cestu na vysněný Západ. Na pořádné džíny a jiné oblečení, byť třeba ze second handu. Byl čas na mentosky, na všechna ta lízátka, která dřív mívali pouze na střelnici o pouti nebo v tuzexu, na sprite či fantu a na hamburger nebo aspoň hotdog.
A všeho bylo dost, protože někdo měl zájem toho prodat co nejvíc. A tak toho někdy taky bylo víc než zdrávo, protože lidi toho nakonec tolik nechtěli. Byla spousta časopisů, i těch dříve podpultových, byla spousta knih, i od autorů, na které se dříve vždycky ve čtvrtek stávaly fronty.
A všechno se mohlo najednou taky říct naplno, takže některým začalo vadit, že už nemůžou číst mezi řádky. A dávno pryč už taky byly časy, kdy několikavteřinový náznak nahoty ve filmu znamenal jediné narušení manželského ložnicového stereotypu. Všude bylo najednou plno pornočasopisů, které se lidé styděli kupovat, a tak zvyšovali prodej různých novin, do nichž si je balili. Všechno bylo najednou vyndané na pult. Roky skoupé na náznak.
(Zbytek ukázky najdete na stránkách nakladatele.)
O devadesátých letech jsme toho již namluvili dost. Co říká autor na situaci současnou?
A po létech pozvolné kultivace pak přijde televizní nechuta a dělá jakousi prasárničku z kuřecích kůžiček nebo třeba divotvorný guláš z tlačenky – a lidé si ještě běží koupit knížku, aby na to měli recept a ušetřili! Kdo tedy nezvrací z toho, že jsme na Hradě zadarmo ubytovali špatného vypravěče špatných vtipů s jeho prima partou, či z toho, že bývalý pražský primátor nejenže ještě pořád není ve vězení, ale dokonce je zván do různých televizí, aby tam předváděl své vrcholné číslo „pohoršený Hurvínek“, ten se nepochybně pozvrací ze šmakulád tohoto výtečníka. Protože jeho kulinářské dovednosti připomínají muže, kterého nedávno opustila manželka a jenž se právě po deseti pivech vrátil z hospody.
Více se o autorovi a jeho názorech dočtete v rozhovoru, odkud pochází i předcházející úryvek.
Sametání pod koberec
Devadesát detailů z divokých devadesátých
Autor: Ondřej Horák
Počet stran: 160
Vazba: vázaná
Formát: 135×175 mm
ISBN: 978-80-87506-69-1
Doporučená cena: 248 Kč
Knihu Sametání pod koberec vydalo nakladatelství 65. pole.
Ondřej Horák
Redaktor, spisovatel a literární publicista. Pracoval v literárním časopise Tvar, Lidových novinách a Hospodářských novinách. Podílel se na knihách Tvrdohlavý muž Stanislava Bernarda, Prostřeno bez servítků Zdeňka Pohlreich a Životní mač Jaromíra Bosáka. V roce 2013 debutoval románem Dvořiště. O rok později pod pseudonymem Čestmír Kapřík publikoval „humoristický román o fotbale s láskou“ Liga opravdových mistrů. V roce 2015 vydal „českou historii v 50 fejsbukových profilech“ s názvem Boží zboží. (Informace a fotografie pochází ze stránek nakladatelství)
Nakladatelství 65. pole bylo založeno v roce 2007. Sídlí v Praze na Palmovce. Vydává českou i překladovou beletrii, naučné knihy, životopisy a dětskou literaturu. Zaznamenalo mimořádný úspěch s knihou Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla, která daleko překročila hranici svého žánru, dočkala se zahraničních ocenění, divadelního zpracování a byla přeložena do 16 jazyků.
Související knihy
Sametání pod koberecDevadesát detailů z divokých devadesátých
Horák, Ondřej
65. pole, 2015
Dobrý den,
chtěla bych všem doporučit knihu Ondřeje Horáka Sametání pod koberec kterou jsem zde vydražila.Postřehy z Divokých Devadesátých jsou s humorným nadhledem perfektní.