Je to trochu chemie, trochu věda a trochu láska

Úvodní fotka
Takové je vaření podle autorek nově vydané knihy Moje sladká kuchařka, která láká nejen nádhernými fotografiemi, ale především originálními recepty. Její křest byl jak jinak než sladký.


Obálka knihyUplynul přesně rok ode dne, kdy televize Prima vydala první číslo svého kulinářského magazínu Prima FRESH, a už se v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí koná křest jejich nové kuchařky s názvem Moje sladká kuchařka vydané nakladatelstvím Ikar. Obě autorky jsou ve světě vaření zkušené a spolupracují i na magazínu Prima FRESH. Paní Klára Michalová je jeho vedoucí redaktorkou a paní Jitka Rákosníková se podílí nejen na něm, ale i na časopisech jako je Apetit, F.O.O.D nebo Gourmet.

Pokřtít knihu s nimi přišla i patronka knihy Gabriela Kratochvílová, která se stala její mediální tváří.

Zleva: Klára Michalová, Gabriela Kratochvílová, Jitka Rákosníková, Hana Koutná

Zleva: Klára Michalová, Gabriela Kratochvílová, Jitka Rákosníková, Hana Koutná

Všechny tři je vyzpovídala Hana Koutná. V krátkém rozhovoru tak prozradily něco o sobě i o své kuchařce.

Popsaly nám rozdělení knihy na pět částí a smysl prázdných stránek. Účelem bylo, aby kniha byla doopravdy používaná. Aby umožnila všem náruživým kuchařkám nejen objevit nové pochutiny, ale také si do ní vpisovat své vlastní vyzkoušené recepty, případně jiné poznámky.

V kuchařce najdeme recepty, které patří k světoznámé klasice, například dort Red Velvet, ale i tradiční české recepty – pohádkově nadýchané buchty. Zároveň si ale kuchařka zakládá na všemožně ozvláštněných klasických receptech a tak v ní můžeme najít vedle tvarohového Míša dortu i speciality, jakými jsou Estonský kringl nebo perníkové muffiny.

Podle vlastních slov obou autorek není dobré u pečení sladkých dobrot improvizovat, naopak experimentovat je dovoleno. Jitka Rákosníková prozradila, jaké problémy jí dělalo převádění gramů na hrníčky a nazpátek, když sestavovala manuál pro přepočty, který najdeme v poslední části knihy. Některé recepty totiž pocházejí i z Austrálie či Ameriky, kde jeden hrníček znamená jinou gramáž či objem. Mimo těchto užitečných převodů najdeme v zadní části také recepty na základní těsta či krémy, což ocení každá kuchařka, která ráda do pečení zapojuje fantazii.

Hana Koutná s dvanáctiletým Eliášem

Hana Koutná s dvanáctiletým Eliášem

Klára Michalová na sebe zase prozradila, že u nich doma nepeče ona, nýbrž její dvanáctiletý syn Eliáš, který dokonce u příležitosti křtu knihy upekl závin. Kuchařka už byla tedy vyzkoušena nejen jím, ale i patronkou knihy Gabrielou Kratochvílovou, která všem doporučila recept na čokoládový dort, který zvládla upéct i ona a to navzdory tomu, že se nepovažuje za zdatnou kuchařku. Návštěvníkům křtu byl doporučen také Citrusový koláč s mandlemi, jehož fotku najdete i na titulní straně kuchařky – podle slov Gabriely je to velmi jednoduchý a úžasně dobrý recept.

Sladký křest knihyKřest knihy proběhl v souladu s názvem – sladce. Tradiční šampaňské bylo nahrazeno moučkovým cukrem a to i z toho důvodu, že má Klára ráda knížky, a proto byla proti znehodnocujícímu polévání. Cukr byl výbornou náhradou a šampaňské posloužilo k přípitku, při němž bylo knize popřáno vše nejlepší.

Díky tomu, že se podařilo kuchařku vydat do Vánoc, což je podle autorky Jitky skoro zázrak, můžeme už letos vyzkoušet nové neotřelé cukroví z kuchařky, která vychází vstříc všem, kdo rádi ochutnají tradiční recepty trochu jinak.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMoje sladká kuchařka
76 originálních receptů pro radost z pečení

Michalová, Klára - Rákosníková, Jitka

Ikar, 2015

Napsat komentář