Jednou proutníkem, navždy proutníkem

Krausova_Suknickar
O tom, že zálety jsou u některých lidí jistou formou jejich přirozenosti, asi víme všichni. Domníváte se, že se takový nevěrný manžel může napravit? Jednu z možných odpovědí lze hledat u povolaného – u Sukničkáře.

Ve druhé polovině května představilo nakladatelství Motto, součást skupiny Albatros Media, český překlad slovenského originálu od Karin Krausové s názvem Sukničkář. O překlad ze slovenštiny se postarali Miluše a Tomáš Krejčí.

Karin Krausová je současná slovenská autorka posledního pětiletí. Své dvě první publikované knihy Vesmír je ženatý (česky 2011) a Marnivá sezóna vydala v roce 2011 (česky 2014). Vedle Suničkáře vydala letos ještě tak trochu jako jeho protiváhu román Babinec.

Sukničkář je příběhem ze života. Karin Krausová, slovenská Jackie Collins, zpracovává téma věčného mužského puzení k nevěře s lehkostí a slušnou dávkou vtipu. Kniha je napsána z pozice čerstvého skoro padesátníka Filipa, jenž finančně díky své právnické profesi nijak nestrádá, doma má oddanou rodinu v podobě manželky, dvou dcer a nápadníka té starší, jemuž pro sebe přezdívá Hňup. Mimo rodinu má atraktivní a mladou milenku, vysokoškolskou studentku, jež užívá života plnými doušky a dává Filipovi pocit nestárnoucí síly, tedy něco, co dokáže chlapovi v „nejlepších letech“ pomotat hlavu a dát mu hodně falešného sebevědomí. Jak jinak, Filip propadne pocitu, že jeho se nějaký věk netýká a že je doma naprosto nedoceněný a že je tam naprostá nuda a situaci bere do vlastních rukou. Přesněji řečeno, domnívá se, že do vlastních rukou. Tak jako ve skutečném světě, poblázněný manžel se svému dvojímu životu postaví, až když je to naprosto nevyhnutelné, a až do skandálního odhalení situaci řeší vršením lži na lež.

Sukničkář nepřináší nic nečekaného, děj plyne s předvídatelným vývojem, ale to neznamená, že by šlo o nudnou knihu. Naopak, překoná-li muž-čtenář počáteční odpor a pocit typu „co má co ženská psát o chlapovi, když o tom houby ví?“, zanedlouho se v knize najde, když ne osobně, tak jako zástupce svého pohlaví jistě. Samozřejmě, ne všichni muži mají stejnou životní filozofii jako hrdina Karin Krausové, ale asi málokterý může říci, že nezná ze svého okolí někoho, na koho popisovaná osobnost více či méně dokonale sedí. Muž-čtenář, jenž s Filipem sdílí přesvědčení o mužském právu na mnohoženství, pak může během četby svůj postoj postupně zhodnotit a zkusit si představit sebe na Filipově místě. Dokázal by situaci ustát a stojí mu to dobrodružství opravdu za to, co se našemu Sukničkáři Filipovi přihodí?

Sukničkář je o životě, ale na rozdíl od skutečného světa vyznívá přeci jen hodně optimisticky. To je samozřejmě pro vlastní čtivost a již zmíněného muže-čtenáře dobře. Jistě se ale najde nemalá skupina žen-čtenářek, jež by s vývojem, jaký kniha nabere v závěru, nesouhlasila a činila by tak právem. Reálný svět je opravdu ve většině případů asi jiný, drsnější. A tu jsme u jádra věci. Hlavním posláním literatury je, kromě ponaučení, především pobavení a odpočinek v rovné míře. A to je něco, co kniha téměř kapesního formátu s názvem Sukničkář  splňuje beze zbytku.

Jak se zdá, čeká milovníky tohoto žánru nová autorská hvězda a doufejme, že i příliv mnoha skvělých příběhů z pera této slovenské literární novy.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeSukničkář

Krausová, Karin

Motto, 2015

Napsat komentář