Když v 87. revíru řádí odstřelovač

DesetPlusJeden
Na území proslulého 87. revíru byl zastřelen na ulici muž. Stačila jedna dobře mířená střela a život spořádaného občana vyhasl. Kdo a hlavně proč zmáčkl kohoutek zbraně? To musí vypátrat detektiv Steve Carella.

Jestliže vám stačil můj úvod, abyste poznali tradičního hrdinu americké krimi, pak určitě znáte i jméno jeho autora. Je jím Ed McBain, vlastním jménem Salvatore Lombino (1926–2005) nebo, chcete-li, přijatým pseudonymem Evan Hunter. Pod jménem Evan Hunter psal romány na vážná sociální témata – úspěch si vydobyl již knihou Džungle před tabulí (1954) či scénářem k legendárnímu hororu Ptáci. Jméno Ed McBain je zase nerozlučně spojeno s detektivní tvorbou a to zejména se sérií z 87. revíru (na padesát knih, například Panenka) a sérií s advokátem Mattewem Hopem (čtrnáct knih – např. Kočka v botách, Dům, co postavil Jack, Tři slepé myšky).

Tzv. „mcbainovky“ u nás nově vydává nakladatelství BB/art. Poslední vydaný díl se jmenuje Deset plus jeden.

Deset jmen bylo v divadelním programu ochotnického představení odehraném před dvaceti lety. Je to jediné vodítko, které má Steve Carella v případu, v němž tajemný odstřelovač zabíjí spolu zdánlivě nesouvisející oběti. Spolumajitel firmy, dobře zaběhlý právník, prostitutka a italský prodavač zeleniny se spolu kdysi ocitli na prknech znamenajících svět, aby za to nyní zaplatili životem. Ale proč? Podaří se Carellovi hádanku rozluštit dříve, než zemře poslední člověk ze seznamu?

Ed McBain byl představitelem klasické americké detektivky. Pokud máte rádi například detektiva Colomba (pro některé díly napsal scénáře právě McBain), pak si umíte představit, co je tím míněno. Žádné velké líčení brutality smrti, jen prosté konstatování, že dobře mířená střela vám zkrátka dost znetvoří hlavu, žádné dramatické honičky na pachatele – stačí si trpělivě počkat, až udělá chybu, žádné dlouhé pobyty v laboratoři – jen konstatování výsledků. Dalo by se říct, že Carrelovi případy jsou, ve srovnání s rozsáhlými brutálními severskými kriminálkami nebo psychologickými rozbory jiných současných autorů, hodně suché a stručné.

Ale to vůbec není na škodu. Pokud nechcete hodiny luštit pachatelovy niterné pochody či trávit dlouhý čas akčními honičkami, pak je právě klasická americká škola asi tou nejlepší volbou. Volně totiž navazuje na tu anglickou, kterou však transformuje tak, aby se více přiblížila americkým poměrům (například místo venkovských sídel a jejich uzavřené společnosti využívá velkoměsto plné anonymních lidí).

U knih Eda McBaina se nemusíte bát nudy. Jako dobrý průvodce vás provede celým případem, který se vám bude před vnitřním zrakem odvíjet jako dobrý černobílý film. Potěší, pobaví a rozhodně nezklame.

Je vlastně jedno, jestli se začtete zrovna do knihy Deset plus jeden nebo do zcela jiného příběhu tohoto představitele dobré americké krimiliteratury – každý z nich vám příjemně zpestří chvíle odpočinku, ať již o víkendu či dovolené.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeDeset plus jeden

McBain, Ed

BB/art, 2015

Napsat komentář