Soudní proces s válečnými zločinci z Mauthausenu

mauthausensky_proces
Koncem května 1947 se konala hromadná poprava válečných zločinců, na jejímž počátku stál soudní proces před americkým vojenským soudem v Dachau. Jak se mauthausenský proces lišil od známějšího norimberského procesu a jaké byly jeho důsledky?


Autorem knihy Mauthausenský proces (s podtitulem Americká vojenská justice v Německu), kterou vydalo v edici Historie nakladatelství Academia, je Tomaz Jardim. Dr. Tomaz Jardim působí na Ryerson University v Torontu a zabývá se především moderními dějinami Německa, holokaustem a světovými válkami. Titul Mauthausenský proces, v originále The Mauthausen Trial: American Military Justice in Germany, jenž vyhrál v roce 2013 Wallace K. Ferguson Prize, je jeho první knihou.

Mauthausenský proces, trvající celkem šestatřicet dní, proběhl na jaře 1946 před americkým vojenským soudem v Dachau a vynesl nejvíce rozsudků trestu smrti ze všech procesů v amerických dějinách. Kniha Tomaze Jardima se věnuje průběhu samotného procesu s pachateli válečných zločinů z koncentračního tábora Mauthausen (šlo o velkou skupinu nacistických koncentračních táborů v okolí vesnic Mauthausen a Gusen asi 20 km na východ od Lince, kde vyrůstal Hitler) a vyšetřování, které mu předcházelo. Odhaluje, že ačkoli o vině pachatelů nelze pochybovat (ke slovu se dostaly i samotné oběti válečných zločinů, které svědčily proti obžalovaným), tak metody výslechů a pravidla dokazování byly velmi pochybné a průběh procesu příliš rychlý.

Mauthausenský proces dlouho zůstával stranou badatelského úsilí, přestože patřil k nejdůležitějším procesům, jež v Dachau proběhly. Jedním z důvodů byl fakt, že některé historické prameny, uložené v Národním archivu ve Washingtonu, byly zpřístupněny veřejnosti relativně nedávno. Další příčinou je například to, že badatelé se většinou soustředí na norimberský proces pro jeho známost a pro vysoce postavené osoby obžalovaných.

Autor se ve své publikaci zaobírá například i důsledky, jaké může mít studium zaměřené na mauthausenský proces a níže postavené pachatele. Podle jeho názoru to může přispět k přijetí faktu, že holokaust lze lépe pochopit, pokud se nebudeme soustředit pouze na ty nejvýznamnější pachatele, ale pomyslně pustíme ke slovu i válečné zločince z řad těch „obyčejných“. Podle autora byl mauthausenský proces projevem poválečného zápalu, v jehož rámci bylo usilováno o co nejrychlejší postižení původců hrůz, páchaných v koncentračních táborech. V průběhu svého výkladu, jenž stojí na původních zápisech mauthausenského procesu, se autor zamýšlí mimo jiné nad otázkami, zda tento proces posloužil svému účelu a zda byla jeho prostřednictvím vymožena spravedlnost.

Kniha Mauthausenský proces je zároveň poutavým i děsivým líčením jednoho z nejvýznamnějších poválečných procesů. Autor se snaží za pomoci dostupných pramenů o co nejobjektivnější popis a zhodnocení jeho průběhu a důsledků. Titul mohu doporučit nejen všem čtenářům zapáleným do historie, ale i těm, kteří se touží dozvědět zajímavé informace o jednom z nejprobíranějších témat naší historie.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMauthausenský proces

Jardim, Tomaz

Academia, 2015

Napsat komentář