Až mě uloží do země…

výřez obálky knihy Až mě uloží do země
„Velice jako od Agathy Christie…“ Jaké tajemství skrývá Kilnsgate House? Co spojuje úspěšného skladatele filmové hudby se 60 let starou vraždou?

To vše odhalí kniha anglického spisovatele Petera Robinsona Až mě uloží do země, kterou vydalo nakladatelství Knižní klub, patřící do skupiny Euromedia Group k. s., v roce 2014.

Úspěšný skladatel filmové hudby Christian Lowndes se po smrti své ženy Laury vrací do rodné Anglie. Nedaleko Leedsu, na jehož předměstí vyrůstal, se mu podaří koupit starý dům, který ho nejprve zaujme svým vzhledem, posléze atmosférou i dávnými událostmi, po nichž začne pátrat.

Ponurou a temnou historií se tak postupně prokousává tento zvláštní „detektiv“ amatér, jako by chtěl v sobě za každou cenu nahradit jednu mrtvou ženu druhou. Zbavuje se tak sice postupně jednoho životního traumatu – jeho milovaná žena Laura zemřela na rakovinu – ale nahrazuje ho druhým – pátrá po motivech vraždy, jež se na místě udála v roce 1953. Odsouzenou a popravenou byla krásná, tajemná žena místního lékaře – Grace Foxová.

Krok za krokem odhaluje pozadí jejího života a poznává řadu lidí, jejichž život byl spojen s jejími skutky, touhami, smyslností. Jedním z nich je Samuel Porter – úspěšný malíř, tehdy devatenáctiletý mladík, kterého Chris neváhá navštívit v jeho nynějším bytě v Paříži. Od něj se dozví o jejich vášnivém a velmi romantickém vztahu plném lásky. Právě Samuelovo vyprávění vrhne světlo na postavu jejího muže – „bezcitného parchanta, který se nikdy neměl dostat k žádnému pacientovi“.

Kompozičně je kniha zajímavě utvářena. Jedná se o jakousi třívrstvou mozaiku, začínající kapitolou z knihy Sira Charlese Hamiltona Slavné soudní procesy: Grace Elizabeth Foxová, duben 1953. Zhruba do poloviny knihy se jednotlivé kapitoly střídají s rokem 2010/2011 – Chris kupuje Kilnsgate House a začíná pátrat po původních majitelích a jejich životě. K napětí děje přispívají postupně gradované náznaky jakési předtuchy, zvláštní představivosti a vnímavosti skladatele Lowndese. Zhruba v polovině knihy se přidává další rovina – úryvky z deníku nazvané Výňatky z Deníku Grace Elizabeth Foxové (ed. Louise Kingová).

Kniha je čtivá, snad jen některé pasáže jsou poněkud rozvláčnější. Nejedná se o klasickou detektivku, důraz je kladen spíše na příčiny a motivy jednání jednotlivých postav než na dějový spád. Zajímavá je také řada ženských postav – Laura, Heather, Grace, Louise…, střídání prostředí Paříže, Londýna, Los Angeles, Yorkshire, Leedsu. Poněkud násilně může působit jistá multikulturalita – Chrisův bratr se ženou Siobhan žije na statku ve Francii, dcera Jane se zasnoubí v Baltimoru s Mohamedem…

Celou knihou se prolínají odkazy na filmová a hudební díla. Samotný název románu mě přiměl, abych si uvedenou skladbu vyhledala a poslechla, stejně jako některá další, často zmiňovaná hudební díla, která mne, mimochodem, docela zaujala. Ovšem skutečný šok vyvolala zdánlivě velmi prostá věta: „Dnes všechny děti zešílely.“.

Proč zešílely? Kdo je skutečně vinen? Napíše Chris svou sonátu a skončí jeho milostný románek happyendem…? Odhalení se skrývá až na posledních stránkách a věřte, že vás čeká nejedno překvapení…

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeAž mě uloží do země

Robinson, Peter

Knižní klub, 2014

Napsat komentář